Używamy plików cookie, by ulepszyć nasze usługi i zintegrować social media. Polityka prywatności

Berkutschi Premium Partners

PZN podsumował sezon olimpijski

Utworzono: 02.04.2014 23:45 / ab

Sezon 2013/2014 obfitował w wiele niezapomnianych wydarzeń oraz emocji, których dostarczyli nam polscy sportowcy. To była najlepsza zima w historii polskiego narciarstwa. Kamil Stoch wywalczył dwa złote medale podczas Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, odniósł również zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobywając Kryształową Kulę. Jakub Wolny wywalczy tytuł Mistrza Świata Juniorów, wraz z kolegami z drużyny zdobył również złoto w konkursie drużynowym.  Polscy skoczkowie wywalczyli również dwa złote i jeden srebrny medal podczas Uniwersjady w Predazzo.

 

Kamil Stoch podwójnym mistrzem olimpijskim

 

Igrzyska w Soczi były najlepszymi w historii startów naszych skoczków. Kamil Stoch wywalczył dwa złote medale. W konkursie na normalnej skoczni znokautował rywali, uzyskując 12,7 punkty przewagi nad drugim Peterem Prevcem.  Polak zwyciężył również w konkursie na dużej skoczni. Stoch zapisał się w historii światowych skoków jako trzeci zawodnik, któremu udało się zdobyć dwa złote medale w konkursach indywidualnych podczas jednych igrzysk. Wcześniej dokonali tego tylko Fin Matti Nykaenen (1988) oraz dwukrotnie Szwajcar Simon Ammann (2002 i 2010).

 

Igrzyska były wyjątkowe również za sprawą pozostałych naszych reprezentantów. Po raz pierwszy dwóch naszych zawodników zajęło miejsca w czołowej 10-tce, a trzech w najlepszej 15-tce. Oprócz Kamila Stocha,  bardzo dobre wyniki osiągnęli Maciej Kot (7-my i 12-ty) oraz Jan Ziobro (13-ty i 15-ty). Podopieczni trenera Łukasza Kruczka w składzie: Maciej Kot, Piotr Żyła, Jan Ziobro oraz Kamil Stoch wywalczyli czwarte miejsce w konkursie drużynowym. To najlepszy wynik polskiego zespołu w historii startów na igrzyskach olimpijskich.

 

Kryształowa Kula za sezon 2013/2014 w rękach Kamila Stocha

 

To był niezwykły sezon, zwieńczony triumfem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i zdobyciem Kryształowej Kuli. Polak odniósł najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata (sześć), a także najczęściej stawał na podium (12 razy - 6 x 1-szy, 3 x 2-gi, 3 x 3-ci). Jego szczęśliwa passa rozpoczęła się w grudniu w niemieckim Titisee-Neustadt, a skończyła w marcu w norweskim Oslo. Trzy najważniejsze etapy w drodze po Kryształową Kulę to sukcesy w Pucharze Świata w Titisee-Neustadt oraz Engelbergu, dominacja Stocha w ostatnich zawodach przed igrzyskami (w Willingen) oraz Turniej Skandynawski, w którym Stoch czterokrotnie stawał na podium, odnosząc dwa zwycięstwa, w Lahti i Kuopio. W drodze po Kryształową Kulę Kamil Stoch oddał w kwalifikacjach i konkursach indywidualnych Pucharu Świata  62 skoki na łączną odległość 8193,5 metrów.

 

Polak był zdecydowanie najrówniejszym zawodnikiem tegorocznego Pucharu Świata. Tylko pięciokrotnie Stoch uplasował się poza czołową 10-tką i tylko raz znalazł poza finałową 30-tką. Triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przypieczętował na jeden konkurs przed końcem sezonu. Polak po dwóch czwartych miejscach w Planicy zakończył sezon z przewagą 108 punktów nad drugim Słoweńcem Peterem Prevcem.

 

Kamil Stoch z roku na rok stawał się coraz lepszym zawodnikiem i zajmował coraz wyższe lokaty w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Podobny rozwój naszego zawodnika możemy dostrzec w jego startach w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich. W Harrachovie Kamil Stoch zajął miejsce piąte co jest jego najlepszym wynik w karierze.

 

Rekordowy sezon polskich skoczków w Pucharze Świata

 

Reprezentanci Polski zdobyli tej zimy aż 2840 punktów w konkursach indywidualnych Pucharu Świata. To najlepszy wynik w historii – do tej pory rekord stanowiło 2197 punktów wywalczone w sezonie 2012/2013. Podopieczni trenera Łukasza Kruczka poprawili się aż o 643 punkty! Dokładnie połowa dorobku naszych skoczków to zasługa Kamila Stocha. Zdobywca Kryształowej Kuli wywalczył 1420 punktów. Łącznie tej zimy punktowało aż dziewięciu Polaków, oprócz Stocha również Maciej Kot (398 punktów i 17-te miejsce w klasyfikacji generalnej), Piotr Żyła (343 pkt; 20-ty), Jan Ziobro (312 pkt; 25-ty), Krzysztof Biegun (144 pkt; 35-te), Klemens Murańka (132 pkt; 38-my), Dawid Kubacki (87 pkt; 49-ty), a także Stefan Hula (3 pkt; 79-ty) oraz Krzysztof Miętus (1 pkt; 82-gi).

 

Zima rozpoczęła się od Polaka w żółtej koszulce lidera (Krzysztof Biegun dzięki zwycięstwu w inaugurującym sezon konkursie w Klingenthal) i zakończyła również z Polakiem na czele klasyfikacji generalnej (Kamil Stoch zdobywcą Kryształowej Kuli). Łącznie nasi zawodnicy wygrali osiem konkursów (6 x Stoch, 1 x Biegun i 1 x Ziobro), 15 razy uplasowali się na podium (12 x Stoch, 2 x Ziobro, 1 x Biegun) oraz aż 37-krotnie wskakiwali do najlepszej dziesiątki pucharowych konkursów (21 x Stoch, 7 x Kot, 4 x Ziobro, 3 x Żyła i po jednym razie Biegun i Murańka).

 

Biało-czerwoni tylko raz znaleźli się na podium zawodów drużynowych (drugie miejsce w Planicy), jednak dzięki świetnej postawie w konkursach indywidualnych Polska zajęła wysokie czwarte miejsce w Pucharze Narodów (3790 pkt).

 

Magdalena Pałasz pierwszą Polką z punktami Pucharu Świata

 

Tej zimy po raz pierwszy w historii reprezentacja Polski wystąpiła w zawodach mieszanych Pucharu Świata w skokach narciarskich – 6 grudnia 2013 roku w Lillehammer (Kamil Stoch, Maciej Kot, Joanna Szwab i Magdalena Pałasz). Dzień później obie polskie skoczkinie zadebiutowały w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego Pucharu Świata kobiet. 1 lutego 2014 roku historyczne, pierwsze punkty w kobiecym Pucharze Świata zdobyła Magdalena Pałasz, zajmując 28-me miejsce w austriackim Hinzenbach. Z kolei Joanna Szwab mogła w tym sezonie cieszyć się z pierwszego w karierze podium zawodów Pucharu Kontynentalnego – 1 marca 2014 roku w szwedzkim Falun zajęła drugie miejsce.

  

Jakub Wolny mistrzem świata juniorów, złota drużyna w Predazzo

 

Predazzo po raz kolejny okazało szczęśliwe dla naszych skoczków. Po złotych medalach Mistrzostw Świata Adama Małysza, Kamila Stocha oraz brązowym drużyny, na skoczni w Predazzo dwa medale z najcenniejszego kruszcu wywalczyli nasi juniorzy. Po 10 latach ponownie mistrzem świata juniorów został Polak – Jakub Wolny, a następnie po tytuł mistrzów w drużynie sięgnęli podopieczni trenera Macieja Maciusiaka. Polacy w składzie Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun oraz Klemens Murańka po raz pierwszy w historii startów naszych zawodników na Mistrzostwach Świata Juniorów zdobyli złoto w konkursie drużynowym w skokach narciarskich.

 

Nasi skoczkowie na Mistrzostwach Świata Juniorów wywalczyli do tej pory 12 medali - trzy złote, siedem srebrnych oraz dwa brązowe, z czego połowę krążków zdobyli na ostatnich trzech imprezach. Od Mistrzostw Świata Juniorów w Erzurum w 2012 nasi juniorzy regularnie zdobywają medale zarówno w konkursie indywidualny jak i drużynowym. Z mistrzostw w Erzurum oraz w Libercu Biało-Czerwoni przywozili po dwa srebrne medale, jeden w konkursie indywidualnym, a drugi w drużynowym. Natomiast w Predazzo nasi skoczkowie byli bezkonkurencyjni i zdobyli dwa najważniejsze dla nich medale. Spośród naszych zawodników najwięcej krążków na Mistrzostwach Świata Juniorów wywalczyli do tej pory Klemens Murańka oraz Aleksander Zniszczoł, którzy w swoim dorobku mają po cztery medale.

   

12 medali Uniwersjady w Trentino zdobyli zawodnicy Polskiego Związku Narciarskiego

 

W dniach 11-23 grudnia 2013 roku we włoskim Trentino odbyła się XXVI Zimowa Uniwersjada, która zdecydowanie była najlepszą w historii startów reprezentantów Polski. Polska zakończyła uniwersjadę na drugim miejscu z dorobkiem 23 medali. Do takiego sukcesu mocno przyczynili się zawodnicy Polskiego Związku Narciarskiego, którzy zdobyli 12 krążków. Z dziesięciu złotych medali wywalczonych przez Polaków, aż sześć krążków z tego kruszcu zdobyli nasi zawodnicy.

Kamil Stoch

 

W skokach narciarskich nasi zawodnicy wywalczyli trzy medale - dwa złote i jeden srebrny. Krzysztof Biegun został wicemistrzem na skoczni normalnej, a na dużej skoczni wywalczył złoto. Polscy skoczkowie narciarscy (Krzysztof Biegun, Aleksander Zniszczoł i Bartłomiej Kłusek) zdominowali rywalizację drużynową, pewnie zdobywając mistrzowski tytuł.

 

źródło - Polski Związek Narciarski

 

Ostatnie