Norwegia wygrywa konkurs drużynowy w Falun

853.2
3
Polska
848.1

Norwegowie zwyciężyli w konkursie drużynowym podczas Mistrzostw Świata w szwedzkim Falun. W łączną notą 872,6 pkt Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Anders Bardal i Rune Velta pokonali Austriaków i Polaków. Dla Norwegów jest to pierwsze zwycięstwo w konkursie drużynowym od 1993 roku. Niemcy – mistrzowie olimpijscy zajęli miejsce piąte, czwarci byli Japończycy.

Norwegowie przegrywali z Austriakami tylko po pierwszym skoku, kiedy Stefan Kraft poszybował na odległość 131,5 metrów. Skokami na odległość 125 i 123 metrów z bardzo dobrej strony zaprezentował się Anders Jacobsen. Podobnie Anders Bardal, który wylądował na 125 i 125,5 metrze. Rekordzista Świata Anders Fannemel poszybował na odległość 126,5 i 127,5 metrów, Rune Velta, zdobywca złota na skoczni normalnej i brązu na dużej, przypieczętował norweskie złoto skokami na odległość 124 i 121 metrów.

Schlierenzauer zapewnia Austrii srebro

Drużyna Austrii od samego początku zacięcie walczyła o srebro i ostatecznie pokonała Polskę w ostatnim skoku. Po świetnym skoku w pierwszej serii konkursowej, Stefan Kraft wylądował w finale na 126,5 metrze. Michael Hayboeck oddał skoki na odległość 124,5 i 122 metrów. Manuel Poppinger, który miał sporego pecha w pierwszej serii konkursowej (115,5 metrów), w finale oddał najlepszy skok mistrzostw (129,5 metrów). Gregor Schlierenzauer, zdobywca srebra na dużej skoczni, zmagał się z problemami w pierwszej serii konkursowej (119 metrów). W finale jednak stanął na wysokości zadania i skokiem na odległość 129 metrów zapewnił Austrii kolejny medal. Austriacy zdobyli w sumie 853,2 pkt . Norwegowie zakończyli zwycięską pasję Austrii, która zwyciężała nieprzerwanie od roku 2003.

Polska broni brązu

Dzięki Piotrowi Żyle, który oddał skoki na odległość 123 metrów, w obydwu seriach konkursowych Polska zapewniła sobie dobry start. Skokami na odległość 120,5 i 128 metrów, dobrą formę potwierdził Klemens Murańka. Jan Ziobro udowodnił, że zasłużył na miejsce w drużynie. Po słabszym skoku w pierwszej serii konkursowej (116 metrów), w finale Polak poszybował na odległość 125,5 metrów. Dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch rozpoczął konkurs silnym akcentem (129,5 metrów), niestety nawet skok na odległość 126 metrów w serii finałowej nie pozwolił na pokonanie Austrii. Ostatecznie Polacy stracili do srebra zaledwie 5,1 pkt i podobnie jak w Val di Fiemme dwa lata temu zajęli miejsce trzecie.

Severin Freund

Japonia bez medalu

Dzisiejszego konkursu do udanych nie zaliczy z pewnością ekipa Japonii. Tylko Taku Takeuchi oddał przyzwoite skoki (126 i 128 metrów). Noriaki Kasai poszybował w finale na odległość 122 metrów. Daiki Ito i Junshiro Kobayashi również nie pokazali na co ich naprawdę stać. Z łączną notą 831,2 pkt Japończycy stracili do brązu 16,9 pkt.

Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Rune Velta

Zły dzień dla Niemiec

To nie był dobry dzień dla reprezentantów Niemiec. Skokami na odległość 118 i 119 metrów, szanse na medal stracił weteran Michael Neumayer. Niestety sytuacji nie wykorzystali również Markus Eisenbichler i Richard Freitag. Tylko Severin Freund, mistrz świata ze skoczni normalnej, stanął na wysokości zadania i oddał w finale skok na odległość 143 metrów. Niestety Niemiec podparł skok, w związku z czym nie pobił własnego rekordu skoczni. Z łączną notą 809,2 pkt Niemcy zajęli dziś miejsce piąte, tracąc sporo do złota.

Klemens Muranka, Kamil Stoch, Jan Ziobro, Piotr Zyla

Słowenia bez medalu

Reprezentanci Słowenii Jurij Tepes, Jernej Damjan, Nejc Dezman i Peter Prevc po raz kolejny podczas tegorocznych mistrzostw nie stanęli na wysokości zadania. Nawet daleki skok Prevca w serii finałowej (133 metry) nie zdołał uratować wyniku Słowenii (797,5 pkt). Drużyna Rosji w składzie Dimitry Vassiliev, Mikhail Maksimochkin, Ilmir Hazetdinov i Denis Kornilov zajęła ostatecznie miejsce siódme. Na miejscu ósmym uplasowała się ekipa czeska w składzie Roman Koudelka, Jakub Janda, Jan Matura i Lukas Hlava (692 pkt).

Drużyny Finlandii, Szwajcarii, Korei, Włoch i Szwecji nie zdołały awansować do serii finałowej.