Freund odnosi zwycięstwo w Willingen

Utworzono: 30.01.2011 17:10 / os

Zwycięstwo u siebie dla Niemców! Severin Freund, po raz pierwszy od wygranej Svena Hannawalda w 2003 roku, odniósł zwycięstwo na arenie w Willingen. 22-latek przed 20 000 kibiców obronił w finale prowadzenie dzięki skokowi na odległość 139 metrów i łącznej nocie 289,1 pkt. Drugie miejsce zajął Austriak Martin Koch, który z 286,2 pkt. musiał uznać wyższość Niemca. Na trzecim stopniu podium wylądował Simon Ammann (284,5).

Severin Freund

Freund: "Wspaniałe uczucie"

Martin Koch

"To jest wprost genialne. Wspaniale jest wygrać u siebie. To na prawdę świetne. Serce bije mocniej, kiedy skacze się jako ostatni, ale to dodaje jeszcze mocy. Chcę na stałe wpisać się do kręgu najlepszych zawodników", mówił Bawarczyk.

Martin Koch, Severin Freund, Simon Ammann

To jest Severin Freund »

Simon Ammann

Na miejscach czwartym i piątym zakończyli zmagania Thomas Morgenstern i Gregor Schlierenzauer. To był udany weekend w szczególności dla Schlierenzauera, który jako piąty wywalczył najlepszy rezultat w sezonie.

Polacy i Finowie z dwoma zawodnikami w czołówce

Kamil Stoch na miejscu szóstym i Adam Małysz (9.) zapewnili dziś Polakom świetny rezultat. Pomiędzy dwójką Polaków wylądowali dwaj Finowie: Matti Hautamaeki znalazł się tuż przed swoim kolegą Janne Happonenem, który w Willingen odnotował bardzo udany powrót do Pucharu Świata. Nieco słabiej spisali się Norwegowie - w pierwszej dziesiątce uplasował się tylko Tom Hilde. Johan Remen Evensen był dwunasty, za najlepszym z Japończyków Fumihisą Yumoto.

Skocznia w Willingen »

Roman Koudelka jako 14. zaprezentował się najlepiej z Czechów i wyprzedził niespodziewanie mocnego Sebastiana Colloredo, który osiągnął najlepszy wynik w sezonie. W ekipie słoweńskiej najlepiej spisali się Peter Prevc (18.) i Jurij Tepes (19.).

Kilka rozczarowań

Tym razem zawiodło kilku zawodników, którzy dobrze skakali we wczorajszym konkursie drużynowym. Awansu do finału nie wywalczyli Piotr Żyła, Niemcy Michael Neumayer i Michael Uhrmann, Japończyk Daiki Ito, który wygrał klasyfikację generalną Letniej Grand Prix, czy Norweg Anders Bardal.

Spadek formy wyraźnie widać u Rosjanina Pavela Karelina, który jeszcze w Turnieju stanął na podium. 21-latek w Willingen musiał zadowolić się pozycją 44. Punktów dla Rosjan nie wywalczyli także Denis Kornilov i Dimitri Vassiliev.

Austriacy na najlepszej drodze do 100.000 euro

Na najlepszej drodze do obrony tytułu zwycięzców FIS-Team-Tour są Austriacy. W konkursach indywidualnych do klasyfikacji generalnej liczone są punkty dwóch najlepszych zawodników danej drużyny. W ekipie ÖSV brane pod uwagę będą wyniki Kocha i Morgensterna. Tym samym Austriacy z 1.638,8 pkt. powiększają swoją przewagę. Na drugim miejscu są Niemcy z notą 1.549 pkt.

Po udanym konkursie drużynowym i dobrych występach Stocha oraz Małysza, trzecie miejsce zajmują Polacy z 1.545,5 pkt. Na miejscach od czwartego do szóstego są Norwegowie, Finowie i Japończycy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Morgenstern wciąż ma komfortową przewagę nad kolejnymi zawodnikami. Z 1434 pkt. zdecydowanie wyprzedza Ammanna (1013). Andreas Kofler, w Willingen dopiero 16., jest na pozycji trzeciej z 930 punktami.