Němci ovládli týmový závod, Češi končí na osmém místě. Obhájci bez medaile

Erstellt am: 24.02.2019 18:03 / ds

Mistrovství světa v klasickém lyžování v nedělním programu přineslo také týmový závod mužů na velkém můstku. Ten se skákal v Innsbrucku, kde si pro titul doskákali suverénní Němci. Český kvartet obsadil konečné osmé místo, přičemž poměrně dlouho bojoval i o sedmou příčku se Švýcary.

Češi nastoupili do týmového závodu ve složení Viktor Polášek, Tomáš Vančura, Čestmír Kožíšek a Roman Koudelka. Zatímco v prvním a čtvrté sérii si mohli být čeští skokani jistí dobrými výkony svých opor, u Vančury a Kožíška se měl lámat pomyslný chléb a s jejich skoky rostly či klesaly šance na dobré umístění.

V prvním kole ale slabší články týmu zazářily a s přehledem se Čechům podařilo vybojovat druhé kolo. Na Poláškových 119 metrů navázal Vančura v silnějším protivětru skokem dlouhým 118 metrů a Čestmír Kožíšek vzápětí přidal 118,5 metrů. S jistotou postupu se nejdelším skokem z našeho kvarteta prezentoval Roman Koudelka, ale jeho 120,5 metrů nakonec k udržení sedmého místa nestačilo.

„V prvním kole jsme bojovali jako tým. Dva slabší předvedli svoje nejlepší skoky, dokázali výborně pracovat pro družstvo,“ těšilo trenéra Davida Jiroutka.

Češi se o sedmou příčku přetahovali se Švýcary, kteří ale měli ve třetí sérii Simona Ammanna a ve čtvrté bronzového medailistu z velkého můstku Killiana Peiera. A právě tito dva skokani vybojovali Švýcarsku konečné sedmé místo i ve druhém kole.

Polášek sice dostal český tým před Švýcarsko zlepšeným výkonem dlouhým 121,5 metrů, ale po skocích Vančury (106 metrů) a Kožíška (112 metrů) už bylo zase vše jinak. S konečným osmým místem už nepohnul ani závěrečný skok Koudelky, který se zlepšil na 122 metrů. Češi se Švýcary prohráli o 18,6 bodů. Šesté Slovinsko bylo od obou výběrů už výrazně vzdáleno. „Ve finálovém kole skočili Viktor s Romanem velmi slušné skoky,“ řekl k druhé části týmového závodu Jiroutek.

„S výkonem můžeme být spokojeni, umístění odpovídá současnému stavu, oproti loňsku je to ovšem posun,“ upozornil kouč českého týmu. „Jsem rád za týmový výkon i týmový duch.“

Na čele závodu se ovšem děly pořádné divy. Německo potvrdilo roli největších favoritů. Tým ve složení Karl Geiger, Richard Freitag, Stephan Leyhe a Markus Eisenbichler deklasovali zbytek startovního pole a druhé Rakušany porazili o 56,6 bodů. Pro Němce bylo vítězství v Innsbrucku prvním triumfem na mistrovství světa od roku 2001.

Za druhým Rakouskem skončili Japonci, kteří vybojovali první medaili na mistrovství světa od roku 2009. Naopak senzačně bez medaile skončilo Polsko, které na Japonce ztratilo 11 bodů. Kritickými se ukázaly být skoky Stefana Huly, který je v Rakousku bez formy a potvrdilo se to i jeho kratšími skoky, jež stály Poláky medaili. Velkým zklamáním bylo také pro Nory jejich až páté místo, které jen podtrhlo nevyvedenou sezonu celého týmu.

Kompletní pořadí závodu si můžete prohlédnout zde.

Češi se nyní, stejně jako ostatní mužské týmy, přesunou do Seefeldu, kde pro ně bude světový šampionát pokračovat. V pondělí mají muži volno, v úterý začnou trénovat na středním můstku. Skokanské soutěže budou pokračovat právě v úterý 26. února. Svou premiéru bude mít ženský závod družstev na středním můstku.