Kot zwyciężył w Wiśle

Utworzono: 21.07.2012 18:57 / os

Polak zwyciężył na ojczystej skoczni! Maciej Kot wygrał konkurs Grand Prix. 21-latek z Zakopanego triumfował na nowej skoczni w Wiśle i będzie teraz nosił  koszulkę lidera w klasyfikacji generalnej GP 2012.

Organizatorzy wydarzenia w Wiśle mogli być pewni, że dzisiaj nie napotkają trudności ze światłem tak jak w piątek. Sobotnie zawody odbyły się przy świetle dziennym. 5000 kibiców na trybunach skoczni Adama Małysza miało szansę obejrzeć znakomity konkurs. Lekki wiatr od tyłu utrudnił skoki niektórym zawodnikom, ale od tego są dodatkowe punkty.

Ammann i Loitzl – dwaj weterani na podium

Ku uciesze kibiców Kot obronił prowadzenie po pierwszej serii i wygrał z łączną notą 252,2 punktu, wyprzedzając Simona Ammanna ze Szwajcarii, który uzyskał 245,3 punktu. Na podium stanął również inny weteran: Austriak Wolfgang Loitzl z 243,7 punktu.

Skocznia Adama Małysza w Wiśle »

Po zwycięstwie w piątkowych zawodach drużynowych Słoweniec Jurij Tepes nieznacznie minął się z podium: do Loitzla brakowało mu jedynie 0,3 punktu. Najlepszym Niemcem był piąty Richard Freitag, który skacze na równym poziomie podobnie jak ostatniej zimy. Lukas Mueller (AUT), Kamil Stoch (POL), Michael Neumayer, Andreas Wank (obaj z Niemiec) i Yuta Watase (JPN) uzupełnili czołową dziesiątkę. Niżej uplasował się Włoch Sebastian Colloredo (11.). Tak więc szczególnie Niemcy mogą być z siebie zadowoleni: trzech skoczków z drużyny znalazło się w czołowej dziesiątce. Również 32-letni Loitzl może cieszyć się, że wciąż jest w stanie konkurować z najlepszymi.

Wyniki Macieja Kota »

Norwegowie mogą jeszcze poprawić technikę. Tom Hilde na miejscu 19. był najlepszym Norwegiem. Nie pomógł fakt, że drużyna przybyła do Polski z najlepszymi zawodnikami w składzie, z wyjątkiem Andersa Jacobsena. Anders Bardal był zaledwie 25. i ukończył zawody, na przykład, za Kanadyjczykiem Mackenziem Boyd-Clowesem (23.).

Brak dyskwalifikacji pomimo nowych kombinezonów

Wygląda na to, że zawodnicy przyzwyczaili się już do nowych, ciaśniejszych kombinezonów: w Wiśle nie było żadnych dyskwalifikacji.

Robert Hrgota, który był silny w zawodach drużynowych, ku zaskoczeniu wszystkich nie przeszedł do finału. Również Norwegowie Bjoern Einar Romoeren i Vegard Haukoe Sklett nie zakwalifikowali się do drugiej serii. Fin Janne Happonen i Vladimir Zografski z Bułgarii również nie skakali w finale.

Raport: Zawody drużynowe w Wiśle »

Sobotni zwycięzca Maciej Kot prowadzi w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix. Następne wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia w Courchevel, gdzie dzień wcześniej zostaną rozegrane kolejne zawody drużynowe.