Pierwsze pucharowe zwycięstwo Loitzla

Utworzono: 01.01.2009 17:04 / os

Wolfgang Loitzl odniósł pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata w swojej długiej karierze. W noworocznych zawodach w  Garmisch-Partenkirchen 28-latek zwyciężył w swoim 222 konkursie. Z wynikiem 276,3 pkt. Loitzl wyprzedził  Simona Ammanna (274,6) i objął również prowadzenie w klasyfikacji turnieju.

Loitzl i Ammann będą walczyć

"To jest jak Wielkanoc i Boże Narodzenie razem. Oddałem świetny skok i to odnalazło poparcie w notach. Różnice w czołówce klasyfikacji turnieju są niewielkie, ale jestem przekonany, że mogę wygrać", powiedział zachwycony zwycięzca dzisiejszego dnia.

Pomimo, że został dzisiaj pokonany, Simon Ammann pozostaje optymistą. "Mój drugi skok był dzisiaj nieco zachwiany. Ale jestem zadowolony i będę atakował", podsumował Szwajcar.

Loitzl (561.5 pkt) prowadzi w klasyfikacji turnieju przed Ammannem różnicą jedynie 0,5 pkt. Za nimi plasuje się Austiak Schlierenzauer z 537,7 punktami. Jednak po zajęciu czwartego miejsca w dzisiejszym konkursie jego szanse na końcową wygraną znacznie zmalały.

Trzecie miejsce zajął Fin Harri Olli, oddając znakomity drugi skok, który pozwolił uplasować się przed Gregorem Schlierenzauerem. Piątym miejscem podzielili się  Austriacy  Martin Koch i Thomas Morgenstern. Warty odnotowania jest fakt, że w pierwszej szóstce znalazło się miejsce aż dla czterech podopiecznych Alexandra Pointnera.

Schmitt czuje niedosyt

Nadzieja niemieckiej kadry,  Martin Schmitt, słabo skoczył w finałowej serii i zajął pozycję ósmą. Po pierwszej serii 30-latek był jeszcze trzeci. Dlatego też opuszczał zawody wyraźnie niezadowolony. "Będę musiał sobie z tym poradzić, miałem duże szanse na zajęcie miejsca na podium. Nie jestem jeszcze specjalistą od tylnich wiatrów jak Wolfgang Loitzl. Kiedy tylko robię mały błąd, tracę na odległości. Nie może tak być" powiedział Niemiec.

Jacobsen ratuje honor Norwegów

Mika Kojonkoski, który zastanawia się nad rezygnacją z prowadzenia norweskiej kadry, może liczyć obecnie wyłącznie na Andersa Jacobsena. Zwycięzca turnieju z roku 2007 oddał dobre skoki także w  Garmisch-Partenkirchen, które pozwoliły na zajęcie siódmego miejsca. Do finałowej serii zdołał się zakwalifikować jednak jeszcze tylko Anders Bardal. Sztuka ta nie udała się Adamowi Małyszowi, który przegrał swój pojedynek w serii K.o. z mistrzem świata juniorów, Andreasem Wankiem. Pozostali Polacy również nie obronili honoru polskiej reprezentacji. Kamil Stoch był 47, a Piotr Żyła 41. Małysz ostatecznie uplasował się na 37 pozycji.

Neumayer niezadowolony, Chedal na fali wznoszącej

Wielu zawodników zmagało się dzisiaj w drugiej rundzie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Szczególnie Michael Neumayer nie zgodził się z decyzją sędziów. Podobnie jak Kalle Keituri skakał przy niesprzyjającym wietrze w tył. Tym samym kończąc dzisiejszy konkurs na pozycji 23., stracił szansę na dobry wynik w turnieju. Kalle Keituri był dopiero 28.

Z drugiej jednak strony, Francuz Emmanuel Chedal zdaje się być w coraz lepszej formie tej zimy. Po zajęciu 12. miejsca w Oberstdorfie, dzisiaj wylądował na 11 pozycji.

Japończycy pokazali dziś, że są bardzo równi. Wszyscy zawodnicy znaleźli sie w finałowej seri. Weteran Turnieju Czterech Skoczni zakończył zawody na 16. miejscu.