Stefan Kraft wygrywa w Oberstdorfie

Utworzono: 19.03.2022 19:24 / sk

Stefan Kraft zwyciężył w pierwszym z dwóch zaplanowanych na weekend konkursów Pucharu Świata w lotach narciarskich rozegranym w niemieckim Oberstdorfie. Skokami na odległość 232 i 207 metrów 28-letni Austriak pokonał dwóch reprezentantów Słowenii Zigę Jelara i Timiego Zajca.

Dla Krafta było to 25-te pucharowe zwycięstwo w karierze, co daje mu dziewiąte miejsce w klasyfikacji wszechczasów, ex-aequo z rodakiem Andreasem Felderem, trzecie w lotach na skoczni w Oberstdorfie. „Mój pierwszy skok dzisiaj był naprawdę bardzo dobry. Oberstdorf to wyjątkowe miejsce. Zawsze dobrze mi się tutaj skacze, zwłaszcza na mamucie,” powiedział po konkursie Kraft.

Dla Zigi Jelara było to zaledwie drugie pucharowe podium w karierze. W marcu 2020 był drugi w Lillehammer. Dzisiaj Słoweniec stracił do zwycięstwa zaledwie 1,7 pkt. „Warunki nie były dzisiaj najłatwiejsze, ale najlepsi skakali już daleko podczas treningów. Jak trafiło się na dobre warunki i równocześnie oddało dobry skok, to liczyć można było na dobry wynik. Jutro zamierzam ponownie dać z siebie wszystko i liczę na powtórkę jeśli chodzi o wynik,” powiedział Słoweniec.

Na miejscu czwartym uplasował się trzeci ze Słoweńców Anze Lanisek, ósmy był Peter Prevc.

Piąty był najlepszy z Polaków Piotr Żyła. Miejsce szóste zajął mistrz świata w lotach Marius Lindvik, tuż za nim uplasował się jego reprezentacyjny kolega Bendik Jakobsen Heggli, dla którego był to zaledwie trzeci pucharowy start w karierze.

Na trzy konkursy przed zakończeniem sezonu, walka o Kryształową Kulę trwa w najlepsze. Karl Geiger był dzisiaj dziewiąty, na miejscu dziesiątym sklasyfikowany został lider Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi, który o 55 pkt wyprzedza Niemca.

„Fajnie mi się dzisiaj skakało w Oberstdorfie, wreszcie przed pełnymi trybunami. Nie jestem jednak zadowolony z moich skoków, liczyłem na więcej. Jutro muszę skakać jeszcze lepiej,” powiedział po konkursie Geiger.

Daniel Huber przewrócił się po lądowaniu w serii finałowej, na szczęście Austriak nie doznał żadnych poważniejszych obrażeń. „Na szczęście Daniel ma się dobrze, ma kilka otarć na twarzy i na ramieniu. Poczekamy do jutra z decyzją czy będzie w stanie wystartować w niedzielnym konkursie,” powiedział trener austriackiej kadry Andreas Widhoelzl.

Austriacy prowadząc w klasyfikacji Pucharu Narodów (5154 pkt). Na miejscu drugim są Niemcy (5010 pkt).

Drugi z konkursów w Oberstdorfie rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 16.00 CET.