Niemcy wygrywają konkurs miexed-team w Falun

915.6
3
Japonia
888.3

Drużyna Niemiec zwyciężyła w konkursie mixed-team rozegranym dziś na skoczni normalnej w Falun. Katharina Althaus, mistrzyni świata Carina Vogt, Richard Freitag i Severin Freund wyprzedzili reprezentantów Norwegii oraz obrońców tytułu drużynę Japonii. Miejsca czwarte i piąte zajęli Austriacy i Słoweńcy.

Najsłabszym ogniwem drużyny niemieckiej wydawała się Katharina Althaus, jednak skokami na odległość 91 I 92,5 metrów Niemka udowodniła, że nie przez przypadek znalazła się w składzie na dzisiejszy konkurs. Jeszcze lepiej zaprezentował się Richard Freitag (93,5 i 92 metrów). Mistrzyni świata I mistrzyni olimpijska oddała soki na odległość 93,5 i 92 metrów.

Freund przed Veltą

Severin Freund o 0,4 pkt pokonał dziś Rune Veltę, z którym przegrał w walce o mistrzowskie złoto we wczorajszym konkursie indywidualnym.  Niemiec oddał skoki na odległość 97 i 96 metrów. Reprezentanci Niemiec zgromadzili dziś łącznie 917,9 pkt i o zaledwie 2,3 pkt wyprzedzili drużynę Norwegii. Po konkursie dwukrotna mistrzyni świata Carina Vogt powiedziała, „Jestem tak szczęśliwa, że wprost nie mogę w to uwierzyć. Wierzyłam, że mamy szansę na zwycięstwo, ale Norwegowie byli naprawdę blisko. Udało się jednak.”

Maren Lundby, Rune Velta, Anders Bardal, Line Jahr

Norwegowie zdobyli wice mistrzostwo świata dzięki zaskakująco dalekim lotom pań. Line Jahr oddała skoki na odległość 93,5 i 90,5 metrów, Maren Lundby uzyskała 95 i 91,5 metrów. Anders Bardal (92,5 i 89.5 metrów) oraz świeżo upieczony mistrz świata Rune Velta (95 i 95,5 metrów) swoimi skokami dotrzymali kroku faworytom z Niemiec. Po konkursie Maren Lundby powiedziała, „Jestem strasznie dumna. Zwłaszcza mnie i Line udało się dziś oddać naprawdę dalekie skoki, w konkursie indywidualnym nie miałyśmy tyle szczęścia. To nasz pierwszy medal w konkursie mieszanym, wiele dla nas znaczy.

Kasai bez szału

Drużyna Japonii, mistrzowie świata z roku 2013, wywalczyli dziś medal brązowy. Zdecydowanie lepsze skoki niż w piątkowym konkursie indywidualnym oddała  Sara Takanashi (96,5 i 93 metrów), oczekiwaniom nie sprostał za to Noriaki Kasai. Dobrze spisali się jednak Yuki Ito i Taku Takeuchi zapewniając Japonii drugi w historii medal w konkursie mixed-team (888,3 pkt). „Nie jestem zadowolona z moich skoków, ale jako drużyna spisaliśmy się wystarczająco dobrze. Wprawdzie chcieliśmy obronić tytuł sprzed 2 lat, dziś jednak udało się zdobyć zaledwie brąz,” powiedziała po konkursie Takanashi.

Hayboeck najsłabszym ogniwem

Austriacy stracili szanse na medal już w drugim skoku. Michael Hayboeck wylądował zaledwie na 83 metrze i nie był w stanie poprawić wyniku w serii finałowej. Podobnie Stefan K

Kraft, który naprawdę dobry skok oddał jedynie w serii finałowej (95 metrów). Dobre skoki Danieli Iraschko-Stolz i Jacqueline Seifriedsberger nie wystarczy jednak do uzyskania lepszego wyniku. Ostatecznie drużyna Austrii uplasowała się na miejscu czwartym (869,5 pkt).

Niezadowolenia z dzisiejszego startu nie mogli ukryć reprezentanci Słowenii. Jedynie Peter Prevc zaprezentował się z naprawdę dobrej strony oddając skoki na odległość 95,5 i 94,5 metrów. Nejc Dezman, Spela Rogelj i Maja Vtic nie mieli już jednak tyle szczęścia. Z 868,4 pkt na koncie Słoweńcy sklasyfikowani zostali dziś na miejscu piątym. ‘

Dobry występ reprezentantów Rosji

Na wysokim szóstym miejscu dzisiejszy konkurs ukończyli reprezentanci Rosji (791,8 pkt). Oddając skok na odległość 91,5 metrów w serii finałowej, Irina Avvakumova udowodniła na co ją naprawdę stać.  Sofya Tikhonova, Mikahil Maksimochkin i Ilmir Hazetdinov oddali równe, przyzwoite skoki.

Miejsce siódme zajęła dziś reprezentacja USA. Zgodnie z oczekiwaniami, znacznie lepiej od kolegów spisały się amerykańskie skoczkinie. Dodatkowo Nick Alexander upadł po lądowaniu w serii finałowej i doznał poważnego urazu kolana. Dzięki skokom na odległość 98,5 i 94 metrów, Nita Englund i Sarah Hendrickson zapewniły swojej drużynie miejsce w finale i ostatecznie siódmą lokatę w konkursie (789,3 pkt). Miejsce ósme zajęła drużyna Francji (773,2 pkt).

Do serii finałowej nie awansowały dziś reprezentacje Włoch, Finlandii i Czech.

Mistrzostwa sukcesu dla Vogt

Dla pań tegoroczne Mistrzostwa Świata w Falun właśnie się zakończyły. Najbardziej utytułowaną zawodniczką mistrzostw została bez wątpienia Niemka Carina Vogt, która zdobyła dwa złote medale.

W najbliższy czwartek w Falun rozegrany zostanie konkurs indywidualny mężczyzn na dużej skoczni. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy.