Japonia wygrywa pierwsze mieszane zawody drużynowe

2
986.7
3
984.9

Premiera we włoskim Val di Fiemme: w ramach MŚ odbyły się pierwsze mieszane zawody drużynowe, a pierwszy tytuł mistrzowski w nowym formacie wygrała drużyna z Japonii. Yuki Ito, Daiki Ito, Sara Takanashi i Taku Takeuchi wywalczyli w emocjonujących zawodach złoty medal, wyprzedzając Austrię i Niemcy.

Nie było łatwo wskazać faworyta przed tym konkursem. Po dwóch konkursach indywidualnych za faworytów można było uznać Austriaków, z medalistami Gregorem Schlierenzauerem i Jacqueline Siefriedsberger oraz Thomasem Morgensternem i Chiarą Hoelzl, którzy również są w dobrej formie. Jednak również Niemcy byli silnymi konkurentami: Severin Freund i Richard Freitag osiągnęli dobre wyniki na Mistrzostwach Świata, zajmując miejsce czwarte i szóste. Podczas gdy Carina Vogt była najlepszą NIemką tego sezonu, Ulrike Graessler jest znów w dobrej formie. Po tym jak drużyna ze Słowenii wygrała zawody drużynowe na Mistrzostwach Świata Juniorów, a Peter Prevc wywalczył wczoraj brązowy medal, Słoweńcy również znaleźli się wśród faworytów. Jednak na skoczni w Predazzo kobiety nie poradziły sobie tak dobrze, jakby chciały.

Obejrzyj najlepsze skoki >>

Ostatecznie to Japończycy stanęli na szczycie podium. Po tym jak kilka dni temu Sara Takanashi wygrała srebrny medal w konkursie indywidualnym, teraz zawodniczka zdobyła złoto wraz z kolegami i koleżankami z drużyny. Z łączną notą 1011,0 punktów - Yuki Ito (90 m i 91,5 m), Daiki Ito (100 m i 100 m), Sara Takanashi (101,5 m i najdłuższy skok dnia na 106,5 m) oraz Taku Takeuchi (100,5 m i 101,5 m) - Japonia wygrała pierwsze mieszane zawody drużynowe na MŚ, wyprzedzając drugą Austrię o 24,3 punktu.

Taku Takeuchi, Yuki Ito, Daiki Ito, Sara Takanashi

Austriacy byli trzeci na półmetku, a ostatecznie zajęli miejsce drugie z łączną notą 968,7 punktu. Chiara Hoelzl (92,5 m i 98,5 m), która ma zaledwie 15 lat i wygrała swój pierwszy medal na MŚ, pokazała silny występ, podobnie jak jej koledzy i koleżanki z drużyny: Thomas Morgenstern (99,5 m i 100 m), Jacqueline Seifriedsberger (97,5 m i 99,5 m) i Gregor Schlierenzauer (99 m i 100 m). "Jestem bardzo zadowolony z pierwszego tygodnia MŚ. To coś wyjątkowego zdobyć dwa medale w dwóch konkursach. To świetne uczucie stanąć na podium, wiedząc jednocześnie, że wciąż można coś poprawić, że skoki nie były idealne. Teraz nie mogę się doczekać zawodów na dużej skoczni. Powiem tylko tyle o Chiarze: jeśli bierzesz udział w Mistrzostwach Świata po raz pierwszy w wieku 15 lat, wszystko wydaje się nowe. Teraz udajemy się do Cavalese po medale - będzie świetnie", powiedział Gregor Schlierenzauer, który zdobył drugi srebrny medal w drugim konkursie tych Mistrzostw.

Po dwukrotnym otarciu się o podium, Niemcy trzeci

Również Niemcy byli zadowoleni: po tym jak Severin Freund i Carina Vogt otarli się o podium w konkursach indywidualnych, teraz drużyna zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. Ulrike Graessler (96,5 m i 97 m), Richard Freitag (102,5 m i 97 m), Carina Vogt (95,5 m i 98 m) i Severin Freund (96,5 m i 99,5 m) odetchnęli z ulgą i byli szczęśliwi, podobnie jak ich trenerzy. "Byliśmy dziś zwartą drużyną. Pokazaliśmy dobre skoki, które przyczyniły się do sukcesu", powiedziała Carina Vogt po zawodach. Jej kolega z drużyny Severin Freund dodał: "To dobre uczucie stanąć na podium po tym, jak wczoraj byliśmy tak blisko. Byłoby ciężko, gdybyśmy po raz kolejny zajęli czwarte miejsce. Gdy oddałem ostatni skok, nie miałem pojęcia jak radzą sobie inne drużyny. Lepiej dla mnie, gdy nie wiem".

Miejsca od czwartego do ósmego zajęły drużyny z Norwegii (Maren Lundby, Tom Hilde, Anette Sagen i Mistrz Świata Anders Bardal), Francji (Lea Lemare, Ronan Lamy Chappuis, Coline Mattel i Vincent Descombes Sevoie), USA (Jessica Jerome, Peter Frenette, Sarah Hendrickson, Anders Johnson), Włoch (Elena Runggaldier, Andrea Morassi, Evelyn Insam, Sebastian Colloredo) i Słowenii (Ursa Bogataj, Jaka Hvala, Spela Rogelj, Peter Prevc). Drużyny z Rosji i Czech nie przeszły do finału.

Hendrickson i Takeuchi najlepsi

Miejscowe gwiazdy z Włoch zajęły na ojczystej skoczni siódme miejsce. Słoweńcy, mimo wielu dobrych skoczków, byli tylko ósmi. Podczas zawodów można było również zaobserwować pojedynek pomiędzy Sarą Takanashi a Sarah Hendrickson, ponieważ również Amerykanka i świeża Mistrzyni Świata pokazała imponujące skoki, lądując na 99 m i 104 m. Najlepszy wśród mężczyzn był Taku Takeuchi z Japonii.