Schlierenzauer bliżej zwycięstwa w Turnieju 4 Skoczni

Utworzono: 01.01.2012 17:27 / os

Prawdziwy triumf Gregora Schlierenzauera. Austriak nie tylko świętował swoje drugie zwycięstwo w drugim konkursie Turnieju Czterech Skoczni, ale także zdobył swoje 38. zwycięstwo w Pucharze Świata, osiągając tę samą liczbę co wielki Adam Małysz. Teraz tylko Matti Nykaenen może pochwalić się lepszym wynikiem.

Sven Hannawald, jedyny skoczek w 60-letniej historii Turnieju Czterech Skoczni, który wygrał wszystkie czetery konkursy w ciągu jednej zimy, może obawiać się, że już niedługo nie będzie jedynym. Schlierenzauer wciąż ma szansę na Wielki Szlem w Turnieju Czterech Skoczni 2011/12 i na nagrode pieniężną w wysokości miliona szwajcarskich franków.

Sven Hannawal w galerii sław Berkutschi »

Skacząc w przyzwoitych warunkach na skoczni olimpijskiej w Garmisch-Partenkirchen, Schlierenzauer wygrał z łączną notą 274,5 punktu, nieznacznie wyprzedzając kolegę z drużyny, Andreasa Koflera, który zdobył 270,4 punktu. "Niewiarygodne. To dla mnie wspaniały dzień. Nie oddałem najlepszych skoków, ale to jeszcze lepiej, gdy wciąż możesz wygrać. Nie przykładałem dużej uwagi punktom, skok nie wyszedł mi tak, jak chciałem. Ale teraz nie mogę się już doczekać pełnych trybun w Innsbrucku", powiedział zawodnik odnośnie zawodów w ojczystym Tyrolu.

Kofler z dziesiątego na drugie

Lider Pucharu Świata, Andreas Kofler, awansował w finale z dziesiątego na drugie miejsce. "Przy pierwszym skoku źle się odbiłem, a warunki też nie były najlepsze. To nie wystarczyło. W finale dobrze skoczyłem. Wiem, że potrafię dużo. Oczywiście cieszę się, gdy wszystko idzie, jak powinno. Najważniejsze, abym wciąż skakał", powiedział.

Skocznia w Partenkirchen »

Za 27-letnim Koflerem uplasował się Japończyk Daiki Ito, który stanął na trzecim stopniu podium. Ito skoczył najdalej w obu seriach, ale ze względu na problemy przy lądowaniu zawodnik stracił szanse na wygraną w konkursie. 26-latek, który nigdy dotąd nie wygrał Pucharu Świata, lądował na 141,5 m w finale. Jedynie 2 metry brakowało do rekordu skoczni. Teraz zawodnik zajmuje świetne trzecie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. "Oczywiście chcę wygrać, ale w finale bałem się, że upadnę, dlatego nie wykonałem telemarku. Austriacy są bardzo silni. Gregor to bardzo dobry zawodnik. Mieliśmy okazję odpocząc w ojczyźnie podczas Świąt, może dlatego jesteśmy teraz silniejsi".

Takeuchi i Stoch otarli się o podium

Kolejny Japończyk, Taku Takeuchi, osiągnął dziś świetne, najlepsze w swojej karierze rezultaty. Kamil Stoch dzielił trzecie miejsce z Takeuchim. Polakowi do podium zabrakło 1,6 punktu.

Wyniki Daiki Ito »

Thomas Morgenstern z Austrii był szósty, a za nim najlepszy Niemiec, Severin Freund. Roman Koudelka zdobył dla drużyny Czechów miejsce w czołowej dziesiątcę. Najlepszym Norwegiem był Anders Bardal na miejscu dziewiątym. To dobry wynik, ale prawdopodobnie nie wystarczy, aby walczyć o wygraną w klasyfikacji generalnej. Simon Ammann wyleczył się z grypy i wywalczył dziesiąte miejsce.

Wywiad wideo z dyrektorem Pucharu Świata, Walterem Hoferem (w języku niemieckim)

Najlepszy wynik w karierze Sinkoveca

Po sukcesie w Oberstdorfie Finowie znów polegli w Garmisch-Partenkirchen. Jedynie 27. Anssi Koivuranta uzyskał punkty. Wśród Słoweńców jedynie czterech skoczków znalazło sięw finale, tyle samo u Austriaków. Najlepszy z drużyny głównego trenera Gorana Janusa był 26-letni Jure Sinkovec, który zajął 14. miejsce. To najlepszy wynik w karierze zawodnika. Najlepszy Słoweniec, Robert Kranjec, był dziś 18.

Wywiad z głównym trenerem Słoweńców, Goranem Janusem »

Czterej weterani: WOlfgang Loitzl, Martin Schmitt, Matti Hautamaeki i Bjoern Einar Romoeren przegrali w pojedynkach w systemie K.O. i nie przeszli do finału. Podobny los spotkał Davida Zaunera i Manuela Fettnera. Punktów nie uzyskali także młody Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes, Polak Aleksander Zniszczoł, najmłodszy uczestnik zawodów, oraz Mistrz Świata Juniorów z Bułgarii, Vladimir Zografski. Martin Schmitt nie będzie skakać w Innsbrucku i Bischofshofen, dla niego zakończył się Turniej Czterech Skoczni.

Schlierenzauer prowadzi z dużym marginesem

W klasyfikacji Turnieju Schlierenzauer ma duże prowadzenie. Z 557,8 punktu zawodnik wyprzedza Koflera (533,6 punktu). Ito (532,3 punktu) jest trzeci, a za nim Morgenstern (532,2 punktu) i Freund (526,2 punktu).

Kofler wciąż prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, chociaż Schlierenzauer powoli dogania lidera. Kofler prowadzi z 668 punktami, Schlierenzauer ma 576 punktów, zaś Bardal 459 punktów.