Pierwsza wygrana Severina Freunda

Utworzono: 15.01.2011 12:02 / os

Severin Freund niespodziewanie świętował pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata i jest tym samym pierwszym od czterech lat (28. stycznia 2007) triumfatorem konkursu z Niemiec. Wówczas wygrał Michael Uhrmann w Oberstdorfie. Freund nie mógł uwierzyć w swój sukces na skoczni Okurayama w Sapporo. "To niewiarygodnie piękne. Zawsze próbuje się atakować, ale nie spodziewałem się zwycięstwa tutaj", powiedział z niedowierzaniem po wygranej.

Severin Freund

To jest Severin Freund »

Adam Malysz

Po pierwszej serii Bawarczyk zajmował piąte miejsce, ale finałowy skok na odległość 129 metrów i nota 249,6 pkt. pozwoliła mu przesunąć się na sam szczyt stawki. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Thomas Morgenstern i z notą 248,2 pkt. minimalnie przegrał rywalizację. Na miejscu trzecim wylądował Adam Małysz (240,5), który po pierwszym skoku był na prowadzeniu, jednak 118 metrów w finale nie pozwoliło mu na pokonanie Freunda.

Thomas Morgenstern, Severin Freund, Adam Malysz

Zawodnicy z siedmiu krajów w pierwszej dziesiątce

Mackenzie Boyd-Clowes

Czwarte miejsce zajął Andreas Kofler, wyprzedzając zwycięzcę kwalifikacji - Uhrmanna, który osiągnął dziś najlepszy rezultat w sezonie. Simon Ammann ze Szwajcarii wylądował na miejscu szóstym, przed Manuelem Fettnerem z Austrii. Najlepszym z Norwegów pod nieobecność czołowych zawodników Miki Kojonkoskiego był Andreas Stjernen na pozycji ósmej. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Rosjanin Denis Kornilov i Czech Jan Matura.

Thomas Morgenstern

Kibice na skoczni nie doczekali się dziś wymarzonych rezultatów drużyny Japonii. Najlepszym zawodnikiem ekipy 'Air Nippon' był w śnieżnym Sapporo Noriaki Kasai na miejscu jedenastym.

Udany powrót do Pucharu Świata świętował Słoweniec Jernej Damjan, który dzięki dobrym wynikom w Pucharze Kontynentalnym ponownie znalazł się w drużynie. W tym samym miejscu Damjan wygrał kilka dni temu, w sobotę zajął miejsce 13. To najlepszy rezultat wśród Słoweńców.

Skocznia w Sapporo »

Najlepszym z rozczarowującej drużyny fińskiej był dziś Anssi Koivuranta na miejscu 23. Harri Olli zajmując 30. miejsce zdobył jeden punkt Pucharu Świata i ten rezultat z pewnością nie pomoże ekipie fińskiej. Pierwsze punkty w Pucharze Świata w tym sezonie wywalczyli Kanadyjczycy. Mackenzie Boyd-Clowes zajął miejsce 28 - świetny rezultat 19-latka.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Morgenstern (1.163) cały czas powiększa przewagę. Ammann (721) z ponad 400 punktami starty jest drugi, Freund  dzięki zwycięstwu awansował na pozycję jedenastą.