Peter Prevc wygrywa Turniej Czterech Skoczni

Utworzono: 06.01.2016 20:13 / sk

Peter Prevc zwyciężył w 64-tym Turnieju Czterech Skoczni. W finałowym konkursie rozegranym dziś w Bischofshofen, Prevc pokonał rywali skokami na odległość 139 i 142,5 metrów (297,3 pkt) odnosząc największy sukces w dotychczasowej karierze. Dla Słoweńca było to trzecie zwycięstwo w turniejowym konkursie z rzędu. Drugi był Severin Freund, miejsce trzecie zajął Michael Hayboeck, i to zarówno w dzisiejszym konkursie jak i klasyfikacji końcowej tegorocznego turnieju.

Po konkursie szczęśliwy Prevc powiedział, „Byłem zdenerwowany, nawet bardzo. Trzy noce nie spałem. Ale teraz jestem po prostu bardzo szczęśliwy. Pewnie dziś też nie pośpię, ale to już z zupełnie innego powodu.”

Severin Freund nie był dziś w stanie pokonać Prevca, jednak skoki na odległość 136 i 141 metrów (290,5 pkt) zapewniły mu czwarte podium w tegorocznym turnieju. Po konkursie zwycięzca zeszłorocznego Pucharu Świata powiedział, „Ostatnio wszystko układało się po mojej myśli, jestem bardziej niż zadowolony z czterech ostatnich konkursów, w każdym z nich stawałem na podium. Zrobiłem co do mnie należało. Tegoroczny turniej był wyjątkowy, natchnął mnie dodatkową motywacją na resztę sezonu.”

Na najniższym stopniu podium stanął dziś po skokach na odległość 134 i 139 metrów (282,6 pkt) reprezentant gospodarzy Michael Hayboeck. „Musiałem o to podium naprawdę zawalczyć. Widziałem jak daleko skoczył Kenneth. Poczułem ulgę jak przeleciałem nad zieloną linią. Jestem bardziej niż zadowolony z tegorocznego turnieju. Przed jego rozpoczęciem nie wierzyłem, że mogę tyle osiągnąć. A Peter, Peter był niesamowity.”

Tuż za podium uplasował się dziś obrońca tytułu sprzed roku Stefan Kraft (136 i 138 metrów; 278 pkt). Kenneth Gangnes stracił szanse na turniejowe podium kończąc dzisiejszy konkurs na miejscu piątym (131,5 i 137 metrów; 273,3 pkt). Po konkursie Norweg powiedział, „Jestem bardzo rozczarowany. W pierwszej serii popełniłem błąd, a to kosztowało mnie podium. W sumie jednak tegoroczny turniej był naprawdę wspaniały. Długo będę go wspominał.”

Szósty był dziś młodszy z braci Prevc Domen (265,1 pkt). Miejsce siódme zajął Johann Andre Forfang (256,2 pkt).

Po zeszłorocznym groźnym upadku, Simon Ammann pogodził się dziś ze skocznią Paula-Ausserleitnera zajmując wysokie ósme miejsce (255,7 pkt). Czołową dziesiątkę uzupełniło dwóch Japończyków Noriaki Kasai (254,8 pkt) i Daiki Ito (251,2 pkt).

Richard Freitag, Andreas Wellinger i Andreas Wank ukończyli finałowy konkurs jednego z najlepszych turniejów w historii niemieckich skoków na miejscach 11-tym, 15-tym i 16-tym. Jakub Janda i Roman Koudelka ponownie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony zajmując miejsca 12-te i 14-te. Kolejny Norweg Andreas Stjernen był 13-tye.

Powód do zadowolenia miał również Francuz Vincent Descombes Sevoie, 16-ty dziś ex-aequo z Andreaem Wankiem. Finałowy konkurs tegorocznego turnieju Jurij Tepes ukończył na miejscu 22-gim. Niestety dzisiejszego startu do udanych nie zaliczą ponownie reprezentanci Polski. Stefan Hula, Maciej Kot i Andrzej Stękała uplasowali się na miejscach 24-tym, 28-ym i 30-tym. Kamil Stoch nie zdołał awansować do serii finałowej.

Peter Prevc zwyciężył w klasyfikacji końcowej tegorocznego 64-tego Turnieju Czterech Skoczni (1139,4 pkt), pokonując Severina Freunda (1112,9 pkt) i Miachela Hayboecka. Tuż za podium uplasował się Norweg Kenneth Gangnes, tracąc do trzeciego Austriaka zaledwie 8,3 pkt. Piaty był Stefan Kraft, wyprzedzając Johanna Andre Forfanga. Siódmy był Noriaki Kasai, a ósmy Anders Fannemel. Czołową dziesiątkę uzupełnili reprezentanci Niemiec Richard Freitag i Andreas Wank. Kolejne miejsca zajęli Simon Ammann, Andreas Wellinger, Daiki Ito, Roman Koudelka i Andreas Stjernen. 16-ty był Francuz Vincent Descombes Sevoie.

Severin Freund, Peter Prevc, Michael Hayböck

Triumfator tegorocznego turnieju prowadzi nadal w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (924 pkt) o 205 pkt wyprzedzając drugiego Severina Freunda. Trzeci jest Kenneth Gangnes (595 pkt).

W Pucharze Narodów prowadzą nadal reprezentanci Niemiec, wyprzedzając Norwegię i Słowenię.

Po dniu wolnym, skoczkowie powrócą do pucharowej rywalizacji już z najbliższy piątek w niemieckim Willingen.