Kenneth Gangnes wygrywa kwalifikacje w Bischofshofen

Utworzono: 05.01.2016 19:15 / sk

Kenneth Gangnes zwyciężył w kwalifikacjach do finałowego konkursu 64-tego Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen. Skokiem na odległość 138,5 metrów (144,4 pkt) Norweg pokonał Petera Prevca i Michaela Hayboecka.

Lider klasyfikacji generalnej turnieju oddał skok na odległość 137,5 metra (144,1 pkt), Hayboeck, który rok temu w Bischofshofen odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, dziś poszybował na odległość 136 metrów (140,9 pkt).

Freund odpuszcza trening i kwalifikacje

Drugi zawodnik klasyfikacji generalnej turnieju, Niemiec Severin Freund nie wystartował ani w dzisiejszym treningu, ani kwalifikacjach. Trener niemieckiej kadry Werner Schuster tak wyjaśnił dzisiejszą decyzję, „Severin przewrócił się w serii próbnej w Innsbrucku. Nasz sztab medyczny wykonał kawał dobrej roboty i Severin był w stanie osiągnąć kolejny dobry wynik w konkursie.  Ale każdy taki upadek ma swoje konsekwencje, i to zazwyczaj dopiero na drugi dzień. W dniu dzisiejszym podjęliśmy decyzję o rezygnacji ze startu, tak aby wykorzystać go na odpoczynek i regenerację. Severin nabawił się wprawdzie tylko siniaków, ale i one bywają bardzo bolesne. Skakanie dziś nie miałoby najmniejszego sensu. Jestem jednak przekonany, że jutro Severin i tak poradzi sobie ze skocznią.”

Wellinger najlepszym z Niemców

Czwarty Andreas Wellinger był dziś najlepszym z Niemców (135,5 metrów; 135,2 pkt). Ze stratą 2,3 pkt miejsce piąte zajął Noriaki Kasai (134 metry). Miejsca szóste i dziewiąte zajęli reprezentanci Czech Roman Koudelka (132,6 pkt) i Jakub Janda (131,4 pkt). Johann Andre Forfang i Joachim Hauer uplasowali się ex-aequo na miejscu siódmym (po 132,3 pkt). Dziesiąty był obrońca tytułu sprzed roku Stefan Kraft (131,1 pkt). Stephan Leyhe i Richard Freitag uplasowali się na miejscach 11-tym i 13-tym. Dwunasty był Domen Prevc. Czołową piętnastkę uzupełnili Simon Ammann i Daiki Ito.

Descombes ponownie z awansem

Miejsce szesnaste zajął dziś Andreas Stjernen. Kolejny dobry start zaliczył Francuz Vincent Descombes Sevoie (17-ty). Najlepszym z Polaków był 21-szy Kamil Stoch. Jurij Tepes, który nie wystartował w Innsbrucku, dziś był 31-szy. W jutrzejszym konkursie zobaczymy również jedynego reprezentanta Kanady Mackenzie Boyd-Clowes (35-ty) oraz 36-tego, najlepszego dziś z Rosjan, Denisa Kornilova.

Thomas Diethart, triumfator turnieju z roku 2014, do jutrzejszego konkursu nie awansował (54-ty).

Prevc kontra Semenic

W jutrzejszym pojedynku KO w pierwszej serii konkursowej lider klasyfikacji generalnej turnieju Peter Prevc zmierzy się z rodakiem Anze Semenicem; Severin Freund rywalizował będzie ze zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji Norwegiem Kennethem Gangnesem. Były mistrz świata juniorów Bułgar Vladimir Zografski powalczy z Andreasem Wellingerem, a Johann Andre Forfang zmierzy się z triumfatorem turnieju z roku 2010 Austriakiem Andreasem Koflerem. Bratobójczy pojedynek stoczą Austriacy Philipp Aschenwald i Stefan Kraft, oraz Francuzi Vincent Descombes Sevoie i Ronan Lamy Chappuis.

Finałowy konkurs tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni rozegrany zostanie w Bischofshofen w środę 6 stycznia o godzinie 17:00 CET.