Yukiya Sato wygrywa w Niżnym Tagile

Utworzono: 07.12.2019 18:09 / sk

Yukiya Sato odniósł w Niżnym Tagile (RUS) niespodziewane pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata. Skokami na odległość 126,5 i 132 metry (251,6 pkt) Japończyk wyprzedził Niemca Karla Geigera (130 i 130 metrów; 250,1 pkt) oraz Austriaka Philippa Aschenwalda (po 129 metrów; 249,4 pkt).

Najlepszym dotychczasowym wynikiem młodego Japończyka było trzecie miejsce wywalczone w zeszłym roku w Zakopanem. Oprócz Sato w czołówce dzisiejszego konkursu znalazł się również szósty Ryoyu Kobayashi. Jedenasty był Daiki Ito. Świetnie spisali się również reprezentanci Japonii w konkursie Pucharu Kontynentalnego rozegranym dzisiaj w norweskim Vikersund. Zwyciężył w nim Taku Takeuchi, drugi był Keiichi Sato.

PK - Japończycy najlepsi w Vikersund

Na miejscu drugim uplasował się dzisiaj podopieczny Stefana Horngachera Niemiec Karl Geiger. „Nieźle mi dzisiaj poszło. Dobrze rozpocząłem sezon, mam nadzieję, że uda mi się utrzymać wysoką dyspozycję również w przyszłości,” powiedziała Geiger po konkursie.

Dla trzeciego dzisiaj Philippa Aschenwalda było to już drugie pucharowe podium tej zimy. „Nie wiem co powiedzieć. Już w Finlandii dobrze mi poszło. Moje skoki są obecnie naprawdę dobre. Przed nami jednak długi sezon, żeby wygrywać potrzeba również trochę szczęścia. Cieszę się jednak bardzo zarówno w moich skoków, jak i osiągniętego wyniku,” powiedział Aschenwald.

Yukiya Sato

Peter Prevc, który w pierwszej serii konkursowej poszybował na odległość 133,5 metra i prowadził na półmetku konkursu popełnił w finale błąd, który kosztował go zwycięstwo. Ostatecznie Słoweniec uplasował się na miejscu ósmym.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również Austriak Gregor Schlierenzauer. 53-krotny triumfator zawodów Pucharu Świata oddał w finale najdalszy skok serii (133,5 metra)  zapewniając sobie miejsce tuż za podium. „Jestem przeszczęśliwy. Mój skok finałowy był naprawdę bardzo, bardzo dobry. Skok w okolice HS i czwarte miejsce to dla mnie obecnie bardzo dobry wynik. Wielkie gratulacje dla Philippa. Dobrze się dzisiaj spisaliśmy jako ekipa. Nie mam nić przeciwko, aby tak zostało do końca sezonu.”

Oprócz Aschenwalda i Schlierenzauera, w czołowej dziesiątce dzisiejszego konkursu uplasował się również Stefan Kraft (7-my).

Drugi na półmetku konkursu Piotr Żyła ukończył konkurs na miejscu 24-tym. Najlepszym z Polaków był dzisiaj piąty Dawid Kubacki, który awansował z miejsca 11-tego. Dziewiąty był Kamil Stoch.

Triumfator dwóch pierwszych konkursów tej zimy Norweg Daniel Andre Tande zajął miejsce 21-sze, utrzymał się jednak na pozycji lidera cyklu (210 pkt). Drugi jest 14-ty dzisiaj Słoweniec Anze Lanisek. Miejsce trzecie zajmuje Austriak Philipp Aschenwald.

Drugi z konkursów w Niżnym Tagile rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 15:50 CET (19:30 LOC).