Karl Geiger najlepszy w Hinterzarten

Utworzono: 27.07.2019 20:04 / sk

Karl Geiger zwyciężył w sobotnim konkursie indywidualnym rozegranym na skoczni Adlerschanze w niemieckim Hinterzarten. Skokami na odległość 106 i 99 metrów (253,6 pkt) reprezentant Niemiec pokonał Austriaka Gregora Schlierenzauera (253,2 pkt) oraz reprezentacyjnego kolegę Richarda Freitaga (248,7 pkt). Zwycięstwo to zapewniło Geigerowi objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej tegorocznego Grand Prix.

W konkursie mixed team rozegranym kilka godzin wcześniej wraz z koleżankami i kolegą z drużyny Karl Geiger stanął na najwyższym stopniu podium. Wieczorem w konkursie indywidualnym Niemiec odniósł trzecie w karierze zwycięstwo w zawodach letniego Grand Prix. Poprzednio 26-latek dwukrotnie triumfował w zawodach rozegranych rok temu w rumuńskim Rasnovie. „Zawsze dobrze skacze mi się tutaj w Hinterzarten, podobnie było i tym razem. Cieszę się, że tak dobrze mi dzisiaj poszło,” powiedział po konkursie zwycięzca.

Największą niespodzianką było dzisiaj drugie miejsce Gregora Schlierenzauera. Już w konkursie mixed team rozegranym kilka godzin wcześniej Austriak zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Wieczorek do podium zabrakło mu jedynie 0,4 pkt. Dla 29-latka było to pierwsze zwycięstwo w zawodach letniego Grand Prix od roku 2015 kiedy to triumfował w austriackim Hinzenbach. „To dopiero lipiec, a już udało mi się pokazać naprawdę dobre skoki. Cieszę się, że udało mi się nawiązać walkę o podium z Karlem i Richardem, ale  przede mną jeszcze wiele pracy,” powiedział po konkursie Schlierenzauer.

Trzeci dzisiaj Richard Freitag po raz ostatni stał na podium w Klingenthal w roku 2014. „To był wspaniały weekend. W Wiśle nie poszło mi przecież aż tak dobrze. Warunki były dzisiaj dobre i świetnie mi się skakało,” powiedział Freitag.

Do światowej czołówki powrócił dzisiaj również Słoweniec Peter Prevc, który skalsyfikowany został na miejscu czwartym. Jego reprezentacyjny kolega Ziga Jelar, który zwyciężył we wczorajszych kwalifikacjach, uplasował się na miejscu piątym. Szósty był młody Niemiec Constantin Schmid. Miejsce siódme zajął Czech Viktor Polasek. Najlepszym z Japończyków był dzisiaj ósmy Yuken Iwasa. Czołową dziesiątkę uzupełnił jego rodak Yukiya Sato. Najlepszym z Norwegów był dziewiąty Marius Lindvik.

Najlepszym z Polaków był dzisiaj 13-ty Andrzej Stękała, który na półmetku konkursu zajmował nawet miejsce szóste. 15-ty był Aleksander Zniszczoł. Na miejscu 20-tym uplasował się Maciej Kot, 23-ci był Klemens Murańka. Paweł Wąsek sklasyfikowany został na miejscu 25-tym. Do serii finałowej nie awansowali Stefan Hula oraz Tomasz Pilch.

Karl Geiger prowadzi w klasyfikacji generalnej tegorocznego Grand Prix (140 pkt). Drugi jest Timi Zajc (100 pkt), miejsce trzecie zajmuje Gregor Schlierenzauer (86 pkt).

Kolejne zawody letniego Grand Prix rozegrane zostaną ze dwa tygodnie we francuskim Courchevel.