Robert Johansson wygrywa na Holmenkollen

Utworzono: 10.03.2019 16:42 / sk

Robert Johansson odniósł dzisiaj na skoczni Holmenkollen w Oslo drugie pucharowe zwycięstwo w karierze. 28-letni mistrz olimpijski wyprzedził Austriaka Stefana Krafta oraz Słoweńca Petera Prevca, który na podium uplasował się po ponad rocznej przerwie.

„Każdy z nas marzy o zwycięstwie na tej skoczni. Zwycięstwo na Holmenkollen, przed taką publicznością i rodziną wiele dla mnie znaczy,” powiedział wzruszony Johansson. Norweg umocnił się na pozycji lidera turnieju Raw-Air. Po czterech z piętnastu skoków skoczek z Lillehammer o ponad 30 pkt wyprzedza Japończyka  Ryoyu Kobayashi. „Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać prowadzenie, choć wiem, że łatwo nie będzie. Nie mogę wprost doczekać się konkursu w moim rodzinnym Lillehammer,” dodał Johansson.

Drugi dzisiaj Stefan Kraft stracił do zwycięzcy zaledwie 3,7 pkt. „To był zacięty pojedynek. Robert jak najbardziej zasłużył dzisiaj na zwycięstwo. Był po prostu najlepszy. Czapki z głów!! Dobrze jest rozpocząć turniej na tak wysokim poziomie, teraz już nie mogę doczekać się kolejnych konkursów. Bardzo l7Lubię wszystkie trzy pozostałe skocznie,” powiedział Austriak

Powody do radości miał dzisiaj również trzeci Peter Prevc. Dla Słoweńca było to pierwsze pucharowe podium od ponad roku (Zakopane 2018). „Jestem strasznie szczęśliwy, to moje pierwsze podium od ponad roku. Moja forma była ostatnio coraz lepsza, mam nadzieję, że tak już pozostanie do końca sezonu w Planicy,” powiedział Prevc. Triumfator Pucharu Świata z sezonu 2015/16 świętował dzisiaj wspólnie z młodszym bratem Domenem, który konkurs ukończył na miejscu szóstym.

Na miejscu czwartym uplasował się podobnie jak tydzień temu w Seefeld na skoczni normalnej drugi z Austriaków Philipp Aschenwald.

Piąty był reprezentant Japonii Ryoyu Kobayashi. Japończyk o 500 pkt wyprzedza w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Kamila Stocha i na pięć konkursów indywidualnych przed zakończeniem sezonu, z 11 pucharowymi zwycięstwami na koncie tej zimy, zapewnił sobie już dzisiaj pierwszą Kryształową Kulę w karierze. Japończyk przejdzie do historii jako pierwszy skoczek spoza Europy, któremu udała się ta sztuka.

Miejsce siódme zajął reprezentant Czech Roman Koudelka. Ósmy był drugi z Japończyków Yukija Sato. Czołową dziesiątkę uzupełnił drugi z reprezentantów gospodarzy Johannn Andre Forfang oraz najlepszy z Niemców Markus Eisenbichler.

Niestety startu do zbyt udanych nie zalicza dzisiaj reprezentanci Polski. Najlepszy był Kamil Stoch na miejscu 13-tym. Miejsce 19-te zajął Jakub Wolny. Dawid Kubacki uplasował się na miejscu 24-tym. 26-ty był Piotr Żyła. Do finału nie awansowali Stefan Hula (36-ty) oraz 42-gi Paweł Wąsek.

Drugi z konkursów turnieju Raw-Air rozegrany zostanie we wtorek w Lillehammer. W poniedziałek o godzinie 13:15 CET skoczkowie przystąpią do oficjalnego, po którym o 17:30 CET odbędą się kwalifikacje do wtorkowego konkursu.