Timi Zajc wygrywa pierwszy konkurs w karierze

Utworzono: 01.02.2019 18:20 / sk

Timi Zajc zwyciężył w pierwszym konkursie lotów narciarskich tej zimy. Na skoczni Heini-Klopfera w niemieckim Oberstdorfie 18-letni Słoweniec oddał soki na odległość 220 i 233,5 metra (430,1 pkt) wyprzedzając Polaka Dawida Kubackiego oraz Niemca Markusa Eisenbichlera.

Zajc odniósł tym samym pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze, zwyciężając w pierwszym w karierze starcie w konkursie lotów narciarskich. Zaledwie tydzień temu w japońskim Sapporo Słoweniec po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium.

„To był szalony dzień. Pierwszy start na skoczni mamuciej i od razu zwycięstwo. Wspaniałe doświadczenie. Drugie miejsce w Sapporo tydzień temu dało mi mnóstwo motywacji do pracy,” powiedział po konkursie uradowany zwycięzca.

Dawid Kubacki skakał dzisiaj na odległość 221,5 i 218 metrów (424,8 pkt) i z miejsca piątego zajmowanego na półmetku konkursu awansował na drugi stopień podium. „Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku, wiem jednak, że stać mnie na więcej,” powiedział Kubacki. Tyle szczęścia nie mieli ani Kamil Stoch, ani Piotr Żyła, którzy prowadzili po pierwszej serii konkursowej. Ostatecznie Żyła ukończył konkurs na miejscu czwartym, Stoch był piąty. Wysokiego ósmego miejsca nie utrzymał również Jakub Wolny, który po skoku na odległość zaledwie 180,5 metra w finale skalsyfikowany został na miejscu 25-tym.

27-letni Markus Eisenbichler poszybował dzisiaj na odległość 224,5 i 222,5 metra. „Nie ukrywam, że to nie był łatwy dzień, pięć skoków i to na mamucie to jednak spory wysiłek. Wrócę teraz do hotelu i porządnie sobie odpocznę. Cieszę się, że udało mi się dzisiaj oddać kilka naprawdę dobrych skoków,” powiedział  Eisenbichler.

Stefan Kraft, który zwyciężył w obydwu konkursach w Sapporo tydzień temu, dzisiaj uplasował się na miejscu szóstym. Miejsce dziewiąte zajął jego reprezentacyjny kolega Daniel Huber.

Czołową dziesiątkę uzupełniło trzech Norwegów, siódmy był Johann Andre Forfang, ósmy Halvor Egner Granerud, a dziesiąty powracający do pucharowej rywalizacji Daniel Andre Tande.

Japończyk Ryoyu Kobayashi, który dzisiaj był 14-ty, prowadzi nadal w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (1252 pkt). Drugi jest Austriak Stefan Kraft. Kolejne trzy miejsca zajmują reprezentanci Polski Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Drugi z konkursów w  Oberstdorfie rozegrany zostanie w sobotę o godzinie 16:00 CET.