Stefan Kraft wygrywa w Zakopanem

Utworzono: 20.01.2019 17:57 / sk

Austriak Stefan Kraft zwyciężył w konkursie indywidualnym rozegranym dzisiaj na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Skokami na odległość 133 i 132,5 metra (278,3 pkt) Kraft wyprzedził Norwega Roberta Johanssona oraz reprezentanta Japonii Yukiyę Sato. Dla Krafta było to 13-te pucharowe zwycięstwo w karierze, pierwsze tej zimy. Po raz ostatni na najwyższym stopniu podium Austriak uplasował się w Planicy w roku 2017.

„Bardzo lubię skocznię w Zakopanem. Atmosfera jest tutaj zawsze wyjątkowa. Mój pierwszy skok był bardzo dobry. Przyznam, że w finale trochę się denerwowałem. Chciałem zaryzykować i bardzo się cieszę, że się udało. Moim największym celem w sezonie jest zdobycie medalu mistrzostw świata w Seefeld. Teraz jednak staram się koncentrować na poszczególnych konkursach. Chcę po prostu utrzymać wysoką formę,” powiedział po konkursie zwycięzca.

Po rozczarowującym starcie we wczorajszym konkursie drużynowym, w którym dzięki dyskwalifikacji reprezentanci Norwegii uplasowali się zaledwie na miejscu ósmym, dzisiaj Wikingowie spisali się znacznie lepiej. Oprócz drugiego Johanssona, miejsca w czołowej dziesiątce zajęli również Johann Andre Forfang (4-ty) oraz Halvor Egner Granerud (5-ty). Forfang, który na półmetku konkursu zajmował miejsce 19-te, awansował po skoku na odległość 137 metrów (najdalszy skok dnia) w finale o 15 miejsc.

„Jak na razie nie udawało mi się pokazać w konkursie na co stać mnie podczas treningów. Cieszę się, że dzisiaj wreszcie udało mi się oddać dwa dobre, równe skoki i nawiązać walkę z najlepszymi. To był zdecydowanie udany dzień,” powiedział po konkursie drugi Johansson.

Dla 23-letniego Japończyka Yukiyi Sato trzecie miejsce w dzisiejszym konkursie było najlepszym wynikiem w dotychczasowej karierze. Oprócz lidera klasyfikacji generalnej Ryoyu Kobayashi, który uplasował się dzisiaj na miejscu siódmym, Sato został drugim z Japończyków, którzy stawali na pucharowym podium tej zimy.

Szósty był dzisiaj drugi z Austriaków Daniel Huber. Miejsce siódme zajęli ex-aequo  Stephan Leyhe, Ryoy Kobayashi oraz najlepszy ze Słoweńców Timi Zajc. Czołową dziesiątkę uzupełnił Czech Roman Koudelka.

Niestety startu do zbyt udanych nie zaliczą reprezentanci Polski. Najlepszym z Polaków był dzisiaj 12-ty Dawid Kubacki. Miejsce 17-te zajął Stefan Hula, 18-ty był Piotr Żyła. Jakub Wolny uplasował się na miejscu 22-gim. Pierwsze pucharowe punkty w karierze zdobył Paweł Wąsek (27-my). Ostatnie punktowane miejsce w finale zajął maciej Kot. Do serii finałowej nie awansował Kamil Stoch, który ostatecznie sklasyfikowany został na miejscu 36-tym.

Ryoyu Kobayashi prowadzi nadal w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (1128 pkt) wyprzedzając dwóch reprezentantów Polski Kamila Stocha (624 pkt) oraz Piotra Żyłę (603 pkt). Po dzisiejszym zwycięstwie Stefan Kraft awansował na miejsce czwarte (581 pkt).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w przyszłym tygodniu w japońskim Sapporo.