Iraschko-Stolz wygrywa w Sapporo

Utworzono: 12.01.2019 10:25 / sk

35-letnia Daniela Iraschko-Stolz odniosła dzisiaj w japońskim Sapporo 14-te pucharowe zwycięstwo, pierwsze tej zimy. Austriaczka zwyciężył w pierwszym z konkursów na skoczni Okurayama HS-137 oddając skoki na odległość 127 i 121,5 metra. Druga była Niemka Juliane Seyfarth. Miejsce trzecie zajęła Norweżka Maren Lundby.

„Jestem bardzo zadowolona z mojego dzisiejszego wyniku. To moje pierwsze zwycięstwo tej zimy. To wspaniała skocznia, świetnie się tutaj skacze. Zwłaszcza przy przednim wietrze można naprawdę daleko odlecieć. Nie mogę wprost doczekać się jutrzejszego konkursu,” powiedziała zwyciężczyni, która sześć tygodni temu w norweskim Lillehammer doznała w wyniku poważnego upadku dwukrotnego złamania nosa.

Radości nie kryła również druga dzisiaj Juliane Seyfarth. „Bardzo mi się Okurayma spodobała, skakanie tutaj to duża frajda. Moje dzisiejsze skoki były zdecydowanie lepsze niż wczoraj.” Dzisiejszym wynikiem Seyfarth zapewniła sobie awans na miejsce trzecie klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata.

Juliane Seyfarth, Daniela Iraschko-Stolz, Maren Lundby

Maren Lundby, która zdominowała wczorajsze kwalifikacje, straciła szansę na zwycięstwo już w pierwszej serii konkursowej. Po skoku na odległość zaledwie 105 metrów, na półmetku zawodów Norweżka była zaledwie siódma, tracąc do Iraschko-Stolz ponad 20 pkt. W finale mistrzyni olimpijska oddała najdalszy skok dnia (135 metrów, rekord skoczni) co dało jej awans na najniższy stopień podium. „W pierwszej serii konkursowej trafiłam na naprawdę trudne warunki. Na szczęście w finale udało mi się oddać bardzo dobry skok. Cieszę się, że udało mi się wrócić na pucharowe podium,” powiedziała Lundby.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się pozostałe reprezentantki Niemiec. Oprócz Seyfarth w czołowej dziesiątce znalazły się również  czwarta Katharina Althaus, siódma Ramona Straub i i ósma Carina Vogt. Miejsce 25-te zajęła Anna Rupprecht.

Dobrze spisały się również Austriaczki. Piata była Eva Pinkelnig, miejsce dziesiąte zajęła Chiara Hoelzl. Japonki Yuki Ito i Sara Takanashi uplasowały się na miejscach szóstym i jedenastym. Dziewiąta była druga z Norweżek Anna Odine Stroem.

Katharina Althaus utrzymuje się na pozycji liderki klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (450 pkt), wyprzedzając Maren Lundby (380 pkt) oraz trzecią Juliane Seyfarth (296 pkt).

Drugi z konkursów w Sapporo rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 2:00 CET.