PK - Bartol i Baer najlepsi w Klingenthal

Utworzono: 06.01.2019 15:35 / sk

Z powodu zbyt trudnych warunków atmosferycznych pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Klinegnthal, który miał odbyć się wczoraj został odwołany. W niedzielę rozegrano za to obydwa z nich.

Andreas Granerud Buskum, Tilen Bartol, Marius Lindvik, Pius Paschke

W pierwszym z konkursów zwyciężył reprezentant Słowenii Tilen Bartol, odnosząc piąte zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego w karierze (137,5 i 131 metrów; 233,8 pkt).

Miejsce drugie zajął Norweg Andreas Granerud Buskum (132 i 127,5 metra; 220,8 pkt). Dla 22-latka był to najlepszy wynik w zawodach Pucharu Kontynentalnego w dotychczasowej karierze.

Na najniższym stopniu podium uplasowali się jego reprezentacyjny kolega Marius Lindvik (129 i 130 metrów) oraz Niemiec Pius Paschke (125,5 i 130,5 metra).

W serii finałowej Japończyk Shohei Tochimoto oddał najdalszy skok serii finałowej (130,5 metra) i awansował z miejsca 17-tego zajmowanego na półmetku konkursu na piąte. Do podium zabrakło mu jedynie 0,9 pkt. Miejsce szóste zajął Szwajcar Sandro Hauswirth  osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze.

Zak Mogel, Moritz Baer, Marius Lindvik

W pierwszym starcie w zawodach Pucharu Kontynentalnego od prawie 10 lat siódmy był Severin Freund. Miejsca od ósmego do jedenastego zajęli jego reprezentacyjni koledzy Kilian Maerkl, Moritz Baer, Luca Roth i Martin Hamann.

Najlepszym z Polaków był 18-ty Klemens Murańka. Miejsce 28-me zajął Przemysław Kantyka. Niestety pozostali reprezentanci Polski do serii finałowej nie awansowali.

W drugim z konkursów, który rozegrany został po krótkiej przerwie i składał się tylko z jednej serii, najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Moritz Baer, odnosząc pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. 21-latek oddał skok na odległość 137,5 metra (118,7 pkt).

Zaledwie 17-letni Słoweniec Zak Mogel, który w pierwszym konkursie był zaledwie 47-my i nie awansował do serii finałowej, oddał najdalszy skok (139,5 metra) i z łączną notą 117,1 pkt uplasował się na miejscu drugim.

Trzeci był ponownie Marius Lindvik z Norwegii (131 metrów; 116,5 pkt).

Dla 18-letniego Kiliana Maerkla z Niemiec ósme miejsce w pierwszym z konkursów było najlepszym wynikiem w dotychczasowej karierze. W drugim z konkursów Niemiec spisał się jeszcze lepiej i uplasował na miejscu czwartym. Miejsca szóste i dziewiąte zajęli Luca Roth i Pius Paschke.

Piąty był Czech Filip Sakala, miejsce siódme zajął Estończyk Artti Aigro. Czołową dziesiątkę uzupełnili Japończyk Shohei Tochimoto (8-my) oraz dziesiąty Andreas Granerud Buskum.

Najlepszym z Polaków w drugim z konkursów był 13-ty Paweł Wąsek. 33-ci był Przemysław Kantyka, 44-ty Andrzej Stękała, 50-ty Klemens Murańka, 54-ty Tomasz Pilch.

Marius Lindvik wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Kontynentalnego (365 pkt). Miejsce drugie i trzecie zajmują startujący w Bischofshofen Robin Pedersen (275 pkt) oraz Markus Schiffner (242 pkt).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną już za tydzień w austriackim Bischofshofen.