Pierwsze pucharowe zwycięstwo Ryoyu Kobayashi

Utworzono: 24.11.2018 18:59 / sk

22-letni Ryoyu Kobayashi zwyciężył w pierwszym z konkursów Pucharu Świata w fińskim Kuusamno. W jednoseryjnym konkursie Japończyk wyprzedził dwóch Polaków Kamila Stocha i Piotra Żyłę.

Dla młodszego z braci Kobayashi, który tydzień temu w Wiśle po raz pierwszy uplasował się na podium zawodów Pucharu Świata, było to pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. Z 160 pkt na koncie Ryoyu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnego tegorocznego cyklu. „To był bardzo długi dzień. Jestem bardzo zadowolony z osiągniętego dzisiaj wyniku. Mam nadzieję, że jutro uda mi się powtórzyć wynik.”

Na miejscach drugim i trzecim uplasowali się dwaj reprezentanci Polski Kamil Stoch i Piotr Żyła. „Gratulacje dla Ryoyu, jest w naprawdę bardzo wysokiej formie. To był długi ciężki dzień, rano trening, potem czekanie najpierw na kwalifikacje, potem na konkurs. Cieszę się, że udało mi się pozostać skoncentrowanym. Jestem zadowolony zarówno ze skoku jak i z wyniku. Mam nadzieję, że jutro pogoda będzie lepsza i uda się rozegrać sprawiedliwy konkurs,” powiedział Stoch.

Najdalszy skok dnia oddał czwarty dzisiaj Domen Prevc. Młodszy z braci Prevc, który zwyciężył w Kuusamo w roku 2016, poszybował na odległość 146 metrów. Oprócz niego w czołowej dziesiątce uplasowało się jeszcze dwóch innych reprezentantów Słowenii – 7-my był Timi Zajc, 10-ty Anze Lanisek.

Miejsce piąte zajął najlepszy z Niemców Karl Geiger, dziewiąty był Andreas Wellinger. Powracający do międzynarodowej rywalizacji Severin Freund uplasował się na miejscu 29-tym.

Sporą niespodzianką było wysokie szóste miejsce reprezentanta Bułgarii Vladimira Zografskiego. Najlepszy z Norwegów Robert Johansson sklasyfikowany został na miejscu ósmym.

Tuż poza czołową dziesiątką uplasował się Jakub Wolny, 20-ty był Stefan Hula. Niestety punktów nie zdobyli dzisiaj ani 35-ty Dawid Kubacki, ani 53-ci Maciej Kot.

Zarówno poranny trening jak i popołudniowe kwalifikacje były wielokrotnie przerywane i opóźniane. Momentami porywy wiatru osiągały nawet 11 m/s. Ostatecznie jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu kwalifikacji, w związku z czym w konkursie wystartowało wszystkich 65 zgłoszonych zawodników. Konkurs rozpoczął się o godzinie 18:50 LOC i zakończył na jednej serii.

„Ruka to wspaniała skocznia. Wszyscy jednak wiemy, że bywa tutaj bardzo wietrznie. Czasami trzeba trochę szczęścia. Szkoda, że nie udało się dzisiaj rozegrać serii finałowej,” powiedział po konkursie najlepszy z Austriaków Gregor Schlierenzauer (12-ty).

Ryoyu Kobayashi prowadzi w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (160 pkt). Drugi jest Kamil Stoch (130 pkt), miejsce trzecie zajmuje Rosjanin Evgeniy Klimov (100 pkt), który dzisiaj był 31-szy.

W Pucharze Narodów prowadzą Polacy (707 pkt), wyprzedzając Niemców (645 pkt) oraz Japończyków (439 pkt).

Drugi z konkursów w Kuusamo rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 17:00 CET (18:00 LOC).