Sara Takanashi najlepsza we Frensztacie

Utworzono: 17.08.2018 18:08 / sk

W pierwszym z dwóch zaplanowanych na weekend konkursów letniego Grand Prix w czeskim Frensztacie Japonka Sara Takanashi pokonała Norweżkę Maren Lundby oraz Niemkę Katharinę Althaus.

„Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszego wyniku oraz moich skoków. Jutro ponownie postaram się dać z siebie wszystko,” powiedziała po konkursie triumfatorka. Takanashi, dla której było to trzecie zwycięstwo tego lata, 22-gie w karierze, oddała dzisiaj skoki na odległość 98 i 99 metrów (245,3 pkt).

1,7 pkt za Japonką uplasowała się mistrzyni olimpijska z PyeongChang Maren Lundby. Czwarta na półmetku konkursu Norweżka traciła to Takanashi 8,5 pkt. W finale Lundby oddała najdalszy skok dnia (101 metrów) i ostatecznie awansowała na drugi stopień podium. „Jestem zadowolona z dzisiejszego wyniku. Mam nadzieję, że jutro również uda mi się zaprezentować z równie dobrej strony,” powiedziała 23-latka.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się reprezentantka Niemiec Katharina Althaus. „Cieszę się, że udaje mi się oddawać dobre skoki również latem i to wystarczająco dobre do osiągnięcia wyniku na podium. Nie wybieramy się w tym roku do Czajkowskiego, będziemy trenować w domu, wystartujemy również w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Oslo, a potem w finale w Klingenthal.”

Tuż za podium uplasowała się reprezentantka Słowenii Spela Rogelj, piata była jej reprezentacyjna koleżanka Ema Klinec. W czołowej dziesiątce, oprócz Althaus, uplasowały jeszcze dwie inne reprezentantki Niemiec, siódma była Juliane Seyfarth, 10-ta Pauline Hessler. Na miejscu 14-tym konkurs ukończyła Ramona Straub.

Szósta była druga z Norweżek Anna Odine Stroem, miejsce ósme zajęła trzecia po pierwszej serii konkursowej Japonka Yuki Ito. Na miejscu  dziewiątym sklasyfikowana została najlepsza z Rosjanek Sofia Tikhonova.

Austriaczka Eva Pinkelnig, która po pierwszej serii konkursowej zajmowała wysoką szóstą lokatę, została w finale zdyskwalifikowana za nieprzepisowy kombinezon. Najlepszą z Austriaczek była 16-ta dzisiaj Chiara Hoelzl.

Udany debiut w roli trenera chińskiej reprezentacji zaliczył Heinz Kuttin. Obydwie Chinki awansowały do finałowej 30-tki, 15-ta była Xinyue Chang, 26-ta Xueyao Li.

Sara Takanashi prowadzi w klasyfikacji generalnej cyklu z kompletem 300 pkt. Druga jest jej reprezentacyjna koleżanka Yuki Ito (172 pkt). Miejsce trzecie zajmuje Ema Klinec (165 pkt).

Drugi z konkursów we Frensztacie rozegrany zostanie w sobotę o godzinie 14:00 CET.