Żyła i Stoch najlepsi w Einsiedeln

Utworzono: 04.08.2018 20:02 / sk

Piotr Żyła i Kamil Stoch zapewnili dzisiaj Polsce podwójne zwycięstwo w konkursie letniego Grand Prix w szwajcarskim Einsiedeln. Za swoje skoki reprezentanci Polski otrzymali po 267,3 pkt. Żyła uzyskał 115 i 112,5 metra, Stoch poszybował na odległość 114,5 i 112,5 metra. Na miejscu trzecim uplasował się Rosjanin Evgeniy Klimov (113 i 116,5 metra; 266,9 pkt).

Po raz kolejny konkurs zdominowali reprezentanci Polski. Po pierwszej serii konkursowej na czele klasyfikacji znajdowało się aż pięciu z nich. Ostatecznie cała piątka ukończyła konkurs w czołowej dziesiątce, czterech z nich w piątce. Miejsce pierwsze zajęli ex-aequo Stoch i Żyła, czwarty był Jakub Wolny, piąty Dawid Kubacki, na miejscu dziewiątym uplasował się Stefan Hula.

Killian Peier nie zdołał powtórzyć wyniku sprzed tygodnia w Hinetrzarten, gdzie po raz pierwszy w karierze uplasował się na podium zawodów Grand Prix. Po pierwszej serii konkursowej, w której Szwajcar uzyskał 107,5 metra, zajmował odległe miejsce 16-te. Skokiem w finale (110,5 metra) awansował ostatecznie na miejsce 11-te. 14-ty był Gregor Deschwanden, miejsce 23-cie zajął Simon Ammann.

Miejsce w czołowej dziesiątce wywalczył Austriak Stefan Kraft (7-my). 13-ty był jego reprezentacyjny kolega Andreas Kofler, miejsce 18-te zajął Gregor Schlierenzauer. Na miejscu 19-tym uplasował się Daniel Huber, 20-ty był Michael Hayboeck, 21-szy Clemens Aigner, a 25-ty Stefan Huber.

Pod nieobecność Karla Geigera oraz Markusa Eisenbichlera, najlepszym z Niemców był ósmy Andreas Wank. Na miejscu 22-gim uplasował się Andreas Wellinger.

Kolejne zawody letniego Grand Prix rozegrane zostaną już za tydzień we francuskim Courchevel.

Wypowiedzi czołowej trójki po konkursie

Kamil Stoch (POL) „To był bardzo ciężki weekend, było naprawdę gorąco. Niełatwo był utrzymać wysoki poziom energii, zwłaszcza mając na sobie skokowy kombinezon. Cieszę się z wyniku tym bardziej, że moje skoki nie były idealne. Uważam, że nadal stać mnie na więcej. Atmosfera na skoczni była wspaniała, przyznam, że nie spodziewałem się aż tylu Polaków na trybunach. Bardzo im dziękuję za doping wsparcie.”

Piotr Żyła (POL) „Czuję się naprawdę wspaniale. Dobrze mi się tutaj skakało. Na trybunach było sporo Polaków, zawsze fajnie skacze się przed taka publicznością.”

Evgeniy Klimov (RUS) „Jestem zadowolony ze startu, bardzo lubię tutejszą skocznię. Przed nami konkursy w Courchevel, mam nadzieję, że i tam uda mi się osiągnąć tak dobry wynik.”