Kamil Stoch nadal niepokonany

Utworzono: 28.07.2018 19:20 / sk

Po zwycięstwie przed własną publicznością tydzień temu w Wiśle, triumfator zeszłorocznego Pucharu Świata Kamil Stoch pokonał rywali również na skoczni w Hinterzarten (GER).

Przed pięciotysięczną publicznością zgromadzoną na Adlerschanze, 31-latek oddał najlepsze skoki w obydwu seriach konkursowych (110 i 106,5 metra) i z łączną notą 271,1 pkt pokonał dzisiaj najgroźniejszych rywali. „Wiosna była dla nas dość trudna, ale udało nam się ją dobrze przepracować. Jestem bardzo zadowolony z moich skoków w Hinterzarten. Nie wystartuję we wszystkich konkursach tego lata. Już nie mogę doczekać się wakacji, których nie mieliśmy w tym roku po zimie,” powiedział po konkursie Stoch.

Na miejscu drugim uplasował się dzisiaj reprezentant gospodarzy Karl Geiger. Zawodnik z Oberstdorfu, dla którego był to najlepszy wynik w zawodach letniego Grand Prix w karierze, oddał skoki na odległość 104 i 99 metrów (256,3 pkt). „Już w Wiśle udało mi się uzyskać niezły wynik. Cieszę się, że jeszcze lepiej udało mi się zaprezentować przed własną publicznością w Hinterzarten. Nie wystartuję w kolejnych zawodach w Einsiedeln, mam jednak nadzieję, że ponownie uda mi się wskoczyć do czołówki już w Courchevel", powiedział Geiger.

23-letni Kilian Peier, który tydzień temu w Wiśle sprawił sporą niespodziankę zajmując miejsce piąte, dzisiaj spisał się jeszcze lepiej. Skokami na odległość 104 i 100,5 metra Szwajcar wywalczył pierwsze w karierze miejsce na podium zawodów Grand Prix, tracąc do drugiego Geigera zaledwie 0,5 pkt. „To wspaniałe uczucie po raz pierwszy w karierze stanąć na pucharowym podium. Patrząc wstecz, może i dobrze, że nie udało mi się zakwalifikować na Igrzyska, zmusiło mnie to do bliższego przyjrzenia się moim skokom. Potrzebowałem czasu, aby zdać sobie sprawę z tego, co należy poprawić. Cierpliwość okazała się kluczem do sukcesu,” powiedział Peier.

Tuż za podium uplasował się dzisiaj Piotr Żyła. Szósty był Stefan Hula, ósmy Jakub Wolny, na miejscu dziesiątym uplasowała się Dawid Kubacki. Świetny wynik  Polaków uzupełnił 17-ty Maciej Kot.

Trzeci zawodnik wczorajszych kwalifikacji Rosjanin Evgeniy Klimov uplasował się dzisiaj na miejscu piątym. Siódmy był najlepszy z Japończyków Naoki Nakamura, który już w Wisle uplasował się na miejscu 13-tym.

Oprócz Karla Geigera, w finale dzisiejszego konkursu znalazło się pozostałych sześciu reprezentantów gospodarzy. 9-ty był Andreas Wank, 13-ty David Siegel, miejsce 14-te zajął Richard Freitag. Na miejscu 21-szym uplasował się Stephan Leyhe, 29-ty był Constantin Schmid, 30-ty Pius Paschke.

W pierwszym starcie tego lata czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann zajął miejsce 26-te, 25-my był jego reprezentacyjny kolega Gregor Deschwanden.

Pod nieobecność norweskiej kadry A, która w konkursie drużynowym tydzień temu w Wiśle uplasowała się na miejscu trzecim, żaden z Norwegów nie awansował dziś do serii finałowej. Joacim Oedegaard Bjoereng był 45-ty, Robin Pedersen 49-ty. Marius Lindvik nie przebrnął przez wczorajsze kwalifikacje.

Kamil Stoch prowadzi w klasyfikacji generalnej tegorocznego Grand Prix z kompletem 200 pkt. Drugi jest Piotr Żyła (130 pkt), miejsce trzecie zajmuje Karl Geiger (116 pkt).

Kolejne zawody letniego Grand Prix rozegrane zostaną w sobotę 4 sierpnia w szwajcarskim Einsiedeln.