Kamil Stoch wygrywa w Lillehammer

Utworzono: 13.03.2018 19:54 / sk

Kamil Stoch odniósł dziś w norweskim Lillehammer 28-me zwycięstwo w karierze. Skokami na odległość 140,5 oraz 141 metrów (306,4 pkt) trzykrotny mistrz olimpijski pokonał reprezentacyjnego kolegę Dawida Kubackiego (278,7 pkt) oraz reprezentanta gospodarzy Roberta Johanssona (273,3 pkt).

Dla Polaka, który tej zimy zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni oraz zdobył złoto w olimpijskim konkursie na dużej skoczni, było to siódme pucharowe zwycięstwo tej zimy. „Fajnie się dziś skakało, bo i warunki były dobre. Nie idealne, bo wiatr jednak ciągle się zmieniał, czasami bywało więc trudno. Cieszę się nie tylko z mojego wyniku. Wczoraj były urodziny Dawida więc to dla niego wyjątkowy prezent urodzinowy,” powiedział po konkursie Stoch.

Dla Dawida Kubackiego dzisiejsze drugie miejsce to najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. Do tej pory najlepszym wynikiem Polaka były dwa trzecie miejsca zajęte tej zimy w Oberstdorfie i Willingen. „Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku. Skakałem naprawdę bardzo dobrze, niestety Kamil skakał jeszcze lepiej. Nie zmienia to faktu, że bardzo cieszę się z osiągniętego rezultatu, choć to nie ja stałam na najwyższym stopniu podium. Jednak bardzo cieszę się ze zwycięstwa Kamila. Mam nadzieję, że w Trondheim uda nam się rozegrać równie udany konkurs,” powiedział Kubacki.

Na miejscu trzecim uplasował się dzisiaj skoczek z Lillehammer Robert Johansson. „To nie były moje najlepsze skoki, ale i tak cieszę się z miejsca na podium pierwszy raz tej zimy i to jeszcze w moim rodzinnym Lillehammer. Teraz czekam już na kolejne konkursy,” powiedział Norweg.

Oprócz Johanssona z bardzo dobrej strony zaprezentowali się również pozostali reprezentanci Norwegii. Czwarty był Andreas Stjernen, Johann Andre Forfang zajął miejsce szóste, na miejscu dziesiątym uplasował się Daniel Andre Tande, a 12-ty był Halvor Egner Granerud.

Najlepszym z Niemców był dziś piąty Richard Freitag (271,1 pkt). Miejsce siódme zajął Słoweniec Peter Prevc, ósmy był Austriak Stefan Kraft. Na miejscu dziewiątym sklasyfikowany został trzeci na półmetku konkursu Stefan Hula.

Czternasty był dziś Piotr Żyła, miejsce 20-te zajął Jakub Wolny. Do serii finałowej nie awansował 31-szy Maciej Kot.

Już jutro w Trondheim rozegrane zostaną kwalifikacje do czwartkowego konkursu (17:30 CET).

W klasyfikacji generalnej Raw-Air na prowadzeniu umocnił się Kamil Stoch (1141,5 pkt). Drugi jest Robert Johansson (1085,3 pkt), miejsce trzecie zajmuje Johann Andre Forfang (1055,5 pkt).

W klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata prowadzi również Kamil Stoch (1103 pkt). Drugi jest Niemiec Richard Freitag (913 pkt), miejsce trzecie zajmuje reprezentant Norwegii Daniel Andre Tande (849 pkt).