Robert Johansson najlepszy w kwalifikacjach

Utworzono: 16.02.2018 15:40 / sk

Norweg Robert Johansson zwyciężył w kwalifikacjach do olimpijskiego konkursu na dużej skoczni w PyeongChang. 27-latek, który już w środowym treningu pokazał, że będzie liczył się w walce o medale również na dużym obiekcie, pokonał dziś rodaka Johanna Andre Forfanga oraz młodszego z braci Kobayashi Ryoyu.

Najdalszy skok dnia oddał Japończyk (143,5 metra) ustanawiając przy tym nowy rekord skoczni. Na odległość 140 metrów poszybował Szwajcar Simon Ammann również poprawiając dotychczasowy rekord (139,5 metra) ustanowiony rok temu w konkursie Pucharu Świata.

Robert Johansson poszybował na odległość 135 metrów (z niższej belki startowej i przy słabszym wietrze) i z notą 131,9 pokonał dalej skaczących Forfanga (137 metrów) oraz Japończyka.

Na miejscu czwartym uplasował się mistrz olimpijski ze skoczni normalnej Niemiec Andreas Wellinger (135 metra). „Obydwa moje dzisiejsze skoki, w serii próbnej i kwalifikacjach, były na bardzo wysokim poziomie. Dzisiaj po raz pierwszy skakałem tak, jak chciałem,” powiedział po kwalifikacjach Wellinger.

Piąty był dość niespodziewanie najlepszy z Austriaków Michael Hayboeck. Miejsce sżóste zajął Norweg Daniel Andre Tande. Siódmy był lider klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Kamil Stoch. Do trzeciego miejsca Polak stracił dziś zaledwie 2 pkt. Tuż za Stochem uplasował się jego reprezentacyjny kolega Maciej Kot. Dziewiąty był Markus Eisenbichler. Na miejscu dziesiątym uplasował się Simon Ammann.

Olimpijski konkurs na dużej skoczni rozegrany zostanie w sobotę o godzinie 21:30 LOC (13:30 CET).