Daniel Andre Tande wygrywa w Willingen

Utworzono: 03.02.2018 19:02 / sk

Daniel Andre Tande zwyciężył w pierwszym z konkursów Pucharu Świata w niemieckim Willingen. Skokami na odległość 148 i 146,5 metra 24-latek pokonał dziś reprezentanta gospodarzy Richarda Freitaga oraz Dawida Kubackiego. W klasyfikacji generalnej „Willingen 5” Norweg wyprzedza Freitaga oraz Kamila Stocha.

Dla Tande było to czwarte pucharowe zwycięstwo w karierze, pierwsze tej zimy. „Mój skok w finale był naprawdę bardzo, bardzo dobry. Miałem też szczęście do warunków. Zwycięstwo w Willingen i to bezpośrednio przed igrzyskami to dla mnie dodatkowa motywacja. Tydzień spędziłem w domu, chory. Dzisiejszy wynik pokazuje tylko, że nadal jestem w dobrej formie. To zawsze pomaga zbudować pewność siebie. Wiem, że jeżeli  dobrze wykonam sowja pracę, będę w stanie powalczyć w PyeongChang o złoto," powiedział po konkursie Tande.

Na miejscu drugim uplasował się reprezentant gospodarzy Richard Freitag, który w klasyfikacji „Willingen 5” traci do Tande zaledwie 0,5 pkt. Dzisiaj Niemiec poszybował na odległość 149,5 metra (najdalszy skok dnia) i 141,5 metra i stracił do zwycięzcy 0,8 pkt. „Moje skoki były dziś dobre, jestem z nich bardzo zadowolony. Przy dłuższych skokach nadal mam niewielkie problemy z lądowaniem, krok po kroku muszę nad tym jeszcze trochę popracować. Format „Willingen 5” gdzie pięć skoków liczy się do klasyfikacji końcowej cyklu przypomina ten z Turnieju Czterech Skoczni. Uważam, że to bardzo ciekawa formuła. Trzeba skakać bardzo równo, aby znaleźć się w czołówce,” powiedział Freitag.

Na miejscu trzecim uplasował się dzisiaj Dawid Kubacki. Dla 27-latka było to drugie pucharowe podium w karierze (Polak był trzeci w inauguracyjnym konkursie tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie). „Jestem bardzo zadowolony z moich dzisiejszych skoków, obydwa były naprawdę dobre. Wykonałem zadanie na skoczni. To był fajny konkurs, to dla takich dalekich skoków żyjemy. W Willingen jest zawsze mnóstwo kibiców z Polski. To niesamowite ilu ich tutaj przyjeżdża, żeby nam kibicować. Atmosfera jest tutaj zawsze wyjątkowa.”

Zaledwie 0,3 pkt za Kubackim uplasował się jego reprezentacyjny kolega Kamil Stoch, który prowadził na półmetku konkursu. Piąty był Andreas Wellinger, miejsce szóste zajął trzeci z Polaków Stefan Hula. Na miejscach siódmym i ósmym sklasyfikowani zostali dwaj Norwegowie Johann Andre Forfang oraz Robert Johansson.

Bardzo dobry wynik osiągnął dziewiąty dziś Austriak Daniel Huber. Czołową dziesiątkę uzupełnił najlepszy ze Słoweńców Tilen Bartol.

Piotr Żyła był dziś 13-ty, na miejscu 21-szym sklasyfikowany został Maciej Kot. Jakub Wolny ukończył konkurs na miejscu 23-cim.

Po terzch z pięciu skoków Daniel Andre Tande prowadzi w „Willingen 5” wyprzedzając Richarda Freitaga oraz Kamila Stocha.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na prowadzeniu umocnił się Richard Freitag (817 pkt). Drugi jest Kamil Stoch (783 pkt), miejsce trzecie zajmuje Andreas Wellinger (710 pkt).

Drugi z konkursów w Willingen rozegrany zostanie w niedzielę o 10:20 CET.