Richard Freitag wygrywa w Niżnym Tagile

Utworzono: 02.12.2017 19:10 / sk

Richard Freitag zwyciężył w pierwszym z konkursów w Niżnym Tagile (RUS). Ósmy na półmetku konkursu reprezentant Niemiec (135 metrów) uzyskał 137 metrów w finale i odniósł szóste w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (pierwsze od stycznia 2015 roku). Na miejscu drugim i trzecim uplasowali się dwaj reprezentanci Norwegii Daniel Andre Tande i Johann Andre Forfang.

„W pierwszej serii miałem problemy z lądowaniem. Rywalizacja w Pucharze Świata jest tak zacięta, że liczy się każdy punkt. W finale postanowiłem dać z siebie wszystko, udało się. Pretendentów do zwycięstwa jest naprawdę wielu, co czyni nasze konkursy jeszcze ciekawszymi. To wspaniała zabawa, która daje mnóstwo energii. Po konkursie gratulujemy sobie nawzajem. Skoki to jedna wielka rodzina. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się dziś po raz pierwszy wywalczyć żółtą koszulkę lidera cyklu. W kolejnych konkursach powalczę o jej utrzymanie,” skomentował dzisiejszy konkurs Freitag.

Miejsca drugie i trzecie zajęli Norwegowie Daniel Andre Tande i Johann Forfang. Forfang (264,3 pkt) o zaledwie 0,1 pkt wyprzedził dziś Austriaka Stefana Krafta oraz Niemca Andreasa Wellingera, którzy uplasowali się ex-aequo na miejscu czwartym. Zarówno Tande jak i Forfang ustanowili dziś nowe rekordy skoczni w Niżnym Tagile. W pierwszej serii konkursowej Daniel Andre Tande poszybował na odległość 141 metrów poprawiając rekord Forfanga z 2015 roku (140 metrów). W finale Forfang odzyskał rekord oddając skok na odległość 141,5 metra. „W pierwszej serii konkursowej wyszedłem bardzo wysoko. Nie cieszyłem się jednak zbyt długo nowym rekordem. W finale Johann szybko mi go odebrał. Mam nadzieję, że jutro uda mi się ponownie mu go odebrać,” powiedział po konkursie Tande. „Warunki dziś często się zmieniały. Trzeba było mieć trochę szczęścia. Ale to był naprawdę udany konkurs,” skomentował Forfang.

Oprócz Freitaga i czwartego Wellingera z bardzo dobrej strony zaprezentował się również Karl Geiger, który prowadził na półmetku konkursu. Niestety po słabszym skoku w finale, oddanym dodatkowo w niezbyt sprzyjających warunkach, Niemiec sklasyfikowany został ostatecznie na miejscu szóstym.

Szwajcar Gregor Deschwanden zajął dziś miejsce siódme, wyrównując najlepszy pucharowy wynik w dotychczasowej karierze (poprzednio również w Niżnym Tagile 2 lata temu). Simon Ammann ukończył dzisiejszy konkurs na miejscu 16-tym).

Najlepszym z Polaków był dziś dziesiąty Piotr Żyła. Na miejscu 11-tym uplasował się  Dawid Kubacki. Kamil Stoch zajął miejsce 15-te. 20-ty był Maciej Kot. Miejsca 27-me I 30-te zajęli Stefan Hula i Jakub Wolny.

Słoweńcy Anze Semenic, Timi Zajc i Peter Prevc zajęli miejsca 9-te, 12-te i 13-te. Ósmy był Manuel Fettner.

Najlepszy wynik w dotychczasowej karierze uzyskał dziś Amerykanin William Rhoads (21-szy).

Richard Freitag objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu (190 pkt). Drugi jest Daniel Andre Tande (175 pkt), miejsce trzecie zajmuje Johann Forfang (153 pkt).

Drugi z konkursów w Niżnym Tagile rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 16:00 CET (20:00 LOC). Konkurs poprzedzą kwalifikacje o 14:30 CET (18:30 LOC).