Potrójne zwycięstwo Niemek w Ljubnie

Utworzono: 12.02.2017 15:31 / sk

Niedzielny konkurs Pucharu Świata w słoweńskim Ljubnie zakończył się pierwszym w historii potrójnym zwycięstwem reprezentantek jednego kraju. Na Podium uplasowały się dziś trzy Niemki Katharina Althaus, Carina Vogt i Svenja Würth.

Katharina Althaus odniosła dziś pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze (92,5 i 90 metra; 249 pkt). „To wspaniałe uczucie zwyciężyć w zawodach Pucharu Świata. A jeszcze fajnie dzielić podium z dwoma reprezentacyjnymi koleżankami,” powiedziała uradowana Althaus po konkursie.

Miejsce drugie po skokach na odległość 91 i 90 metrów (244,6 pkt) zajęła Carina Vogt. „W przeszłości miewałam na tej skoczni spore problemy. Ale organizatorzy włożyli sporo pracy w przebudowę i przygotowanie obiektu. Skocznia jest teraz znacznie lepsza. Bardzo cieszę się z wyniku nie tylko mojego, ale całej drużyny,” powiedziała po konkursie mistrzyni olimpijska z Soczi.

Carina Vogt, Katharina Althaus, Svenja Würth

Svenja Wuerth, która na pucharowym podium uplasowała się po raz pierwszy w karierze, oddała dziś skoki na odległość 92,5 i 89 metrów (242,7 pkt). „To wprost niewiarygodne. Jeszcze latem nie byłam w składzie żadnej z kadr. Musiałam trenować sama. Teraz mam najlepszy sezon w dotychczasowej karierze. Dzisiejszy dzień to spełnienie moich marzeń, jestem przeszczęśliwa.”

Tuż za podium, ze strata zaledwie 2,8 pkt uplasowała się triumfatorka wczorajszego konkursu Norweżka Maren Lundby (88,5 i 90,5 metrów). Piąta była najlepsza z Austriaczek Jacqueline Seifriedsberger (90 i 89,5 metra; 239,2 pkt) dzieląc miejsce ex-aequo z reprezentantką gospodarzy Emą Klinec, która po świetnym skoku w serii finałowej awansowała z miejsca 10-tego zajmowanego na półmetku konkursu.

Miejsca 7-me i 10-te zajęły Włoszki Manuela Malsiner i Elena Runggaldier. Daniela Iraschko-Stolz była ósma, miejsce dziewiąte zajęła Chiara Hoelzl.

Poza czołową dziesiątką uplasowała się Słowenka Maja Vtic, 12-ta była kolejna Niemka Ramona Straub. Najlepszą z Amerykanek była ponownie Nita Englund (13-ta). Czołową piętnastkę uzupełniły Spela Rogelj i Lara Malsiner. Na 10 dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w fińskim Lahti po raz kolejny z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Finka Julia Kykkaenen kończąc zawody na miejscu 16-tym. 20-ta była najlepsza z Rosjanek Ksenia Kablukova.

Pierwsze pucharowe punkty Pucharu Świata w historii zdobyła dziś reprezentantka Chin Xueyao Li (23-cia). Miejsca 24-te i 25-te zajęły Francuzki Lucile Morat i Lea Lemare. Na miejscu 30-tym uplasowała się Rumunka Daniela Haralambie.

W klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata prowadzi nadal Sara Takanashi, która do Ljubna nie przyjechała. Na trzy konkursy przed zakończeniem sezonu Japonka o 265 pkt wyprzedza Norweżkę Maren Lundby i ma szanse zapewnić sobie czwartą w karierze Kryształową Kulę już w najbliższych konkursach w koreańskim PyeongChang. Katharina Althaus (726 pkt) i Daniela Iraschko-Stolz (717 pkt) nadal mają szanse na zajęcie miejsca trzeciego, o które walczą z reprezentacyjną koleżanką Takanashi Yuki Ito (928 pkt).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w środę i czwartek w koreańskim PyeongChang, gdzie już w przyszłym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie.