Sara Takanashi wygrywa kolejny konkurs

Utworzono: 11.09.2016 18:37 / sk

Letnie Grand Prix 2016 zakończyło się kolejnym triumfem Japonki Sary Takanashi. W trzecim konkursie tego lata 19-latka z Kamikawa odniosła trzecie zwycięstwo z rzędu i zapewniła sobie piąty triumf cyklu w jego pięcioletniej historii. Miejsce drugie zajęła Niemka Carina Vogt, trzecia była Rosjanka Irina Avvakumova

Jedyna zawodniczka, która miała realne szanse na pokonanie Takanashi w dzisiejszym konkursie Norweżka Maren Lundby, prowadząca po pierwszej serii konkursowej, została zdyskwalifikowana za nieprzepisowy kombinezon.

Takanashi oddała dziś skoki na odległość 106 i 106,5 metrów (260,7 pkt). Japonka o 23,2 pkt wyprzedziła drugą Carinę Vogt (98 i 101 metrów; 237,5 pkt) a o 29,2 pkt Irinę Avvakumovą (96 i 97 metrów; 231,5 pkt). „Fajnie mi się skakało tego lata. Jak już wspomniałam wczoraj, staram się jednak skupiać głównie na zimie, zwłaszcza na mistrzostwach świata w Lahti. To mój główny cel,” powiedziała triumfatorka konkursu i zwyciężczyni klasyfikacji generalnej.

Carina Vogt, Sara Takanashi, Irina Avvakumova

Drugie miejsce Cariny Vogt było jej wielkim sukcesem po dość długim okresie słabszych wyników. „To drugie miejsce wiele dla mnie znaczy. Od dłuższego czasu nie stałam na podium, a dziś udało mi się dotrzymać kroku najlepszym. To dla mnie bardzo ważne. Udało mi się dziś oddać dwa równe skoki i wiem w związku z tym, że jestem na dobrej drodze. Po wczorajszym konkursie udało nam się znaleźć drobny błąd w pozycji najazdowej, który dość łatwo udało się skorygować. To właśnie stanowiło o różnicy w poziomie wczorajszych i dzisiejszych skoków.”

Ku wielkiej radości zgromadzonych pod skocznią rosyjskich kibiców, Rosjanka Irina Avvakumova stanęła na podium dzisiejszego konkursu zapewniając sobie tym samym trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu. Rosjanka o 1,5 pkt wyprzedziła Amerykankę Nitę Englund. „Bardzo się cieszę z trzeciego miejsca. Udało mi się oddać dwa dobre skoki. Zdaję sobie jednak sprawę, że przede mną jeszcze sporo pracy. Moim celem jest czołowa trójka Pucharu Świata,” powiedziała po konkursie Rosjanka.

Zaledwie 0,5 pkt za Englund uplasowała się kolejna Japonka Yuki Ito. Szósta była Niemka Katharina Althaus. Jej reprezentacyjne koleżanki Anna Rupprecht i Svenja Wuerth zajęły miejsca dziewiąte i dziesiąte.

Sezon zimowy Pucharu Świata 2016/17 rozpocznie się zawodami w norweskim Lillehammer 2 i 3 grudnia.