Takanashi odnosi 14-te zwycięstwo w sezonie

Utworzono: 28.02.2016 12:41 / sk

Sara Takanashi zwyciężyła w drugim konkursie Pucharu Świata w kazachskim Ałmaty. Japonka, która zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata zapewniła sobie już w Lahti, oddała dziś skoki na odległość 96,6 i 102 metrów (236,9 pkt) wyprzedzając Austriaczkę Danielę Iraschko-Stolz oraz Słowenkę Maję Vtic.

Po konkursie Japonka powiedziała, „W Kazachstanie jestem już po raz piąty. W pierwszym skoku popełniłam drobny błąd, w serii finałowej było już znacznie lepiej. Bardzo cieszę się z dzisiejszego wyniku. Bardzo lubię Kazachstan i cieszyłabym się bardzo gdybyśmy mogły tutaj wrócić na kolejne zawody.”

Prowadząca na półmetku konkursu Daniela Iraschko-Stolz, uplasowała się ostatecznie na miejscu drugim, po raz ósmy tej zimy. Austriaczka oddała dziś skoki na odległość 97,5 i 97 metrów (234,7 pkt). „Świetnie się bawię w Kazachstanie. Hotel w którym mieszkamy się naprawdę świetny, podoba mi się i skocznia i pogoda.”

Vtic ponownie na podium

Słowenka Maja Vtic zajęła dziś po skokach na odległość 96,5 i 99 metrów (233,9 pkt) miejsce trzecie osiągając siódme podium tej zimy. „Bardzo podoba mi się w Ałmaty, podobnie jak Dani. Cieszę się, że w ogóle udało się przeprowadzić konkursy w takich ekstremalnych warunkach. Zarówno pogoda jak i organizatorzy byli wspaniali.”

1,2 pkt za podium uplasowała się Austriaczka Jaqueline Seifriedsberger (95 i 100,5 metrów; 232,7 pkt). Piąta była Irina Avvakumova (94 i 97,5 metrów), po raz czwarty tej zimy plasując się w czołowej piątce zawodów Pucharu Świata. Rosjanka o 0,6 pkt wyprzedziła mistrzynię świata Carinę Vogt. Dla Niemki było to szóste miejsce w czołowej dziesiątce tej zimy.

Englund ponownie w dziesiątce

Amerykanka Nita Englund uplasowała się dziś na miejscu siódmym (219,5 pkt). Yuki Ito, która w sobotnim konkursie nie zdołała awansować do serii finałowej, dziś była ósma (216,6 pkt), wyprzedzając aktualną mistrzynię świata Austriaczkę Chiarę Hoelzl (216,1 pkt). 0,3 pkt za Hoelzl konkurs ukończyła Norweżka Maren Lundby. Najlepszą z Francuzek była ponownie Julia Clair (11-ta). Spela Rogelj była dziś drugą ze Słowenek (12-ta). 13-ta była Niemka Katharina Althaus. Włoszka Elena Runggaldier zajęła miejsce 14-te. Czołową piętnastkę uzupełniła Amerykanka Tara Geragthy-Moats.

Goerlich z życiowym wynikiem

Niemka Luisa Goerlich ukończyła dzisiejszy konkurs na miejscu 18-tym osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. 19-ta była Kanadyjka Heinrich Taylor. Finka Julia Kykkännen zajęła miejsce 22-te.

W klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Sara Takanashi (1610 pkt) zwiększyła dziś przewagę nad drugą Danielą Iraschko-Stolz. Japonka wyprzedza Austriaczkę o 471 pkt. Na miejscu trzecim umocniła się Słowenka Maja Vtic (908 pkt).

W Pucharze Narodów prowadzi reprezentacja Austrii (2886 pkt), wyprzedzając Japonię (2565 pkt).  Miejsce trzecie zajmuje Słowenia. Trzecie w zeszłym sezonie Niemki, które obecnego sezonu z pewnością nie zaliczą do zbytnio udanych, nie mają już szans na podium (1358 pkt). Żadna z reprezentantek Niemiec nie stanęła tej zimy na pucharowym podium.

Takanashi bije rekordy

Finałowe konkursy tegorocznego Pucharu Świata kobiet, które w przyszłym tygodniu miały zostać rozegrane w rumuńskim Rasnovie, zostały odwołane z powodu braku śniegu i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Decyzja, o ich ewentualnym przeniesieniu zostanie podjęta najpóźniej w poniedziałek.

Jeżeli tak się stanie, Japonka będzie miała szansę pobić własny rekord  1720 pucharowych punktów zdobytych w sezonie oraz zwiększyć ilość odniesionych w sezonie zwycięstw (15 w sezonie 2013/14).