Takanashi wygrywa Puchar Świata

Utworzono: 19.02.2016 10:37 / sk

Sara Takanashi zwyciężyła w konkursie Pucharu Świata kobiet w fińskim Lahti zapewniając sobie na dwa tygodnie przed końcem sezonu triumf w klasyfikacji końcowej tegorocznego cyklu. Skokami na odległość 96,5 i 99,5 metra (251,3 pkt) Japonka pokonała Słowenkę Maję Vtic oraz reprezentacyjną koleżankę Yuki Ito. Dla Takanashi było to 13-te pucharowe zwycięstwo tej zimy, trzecie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w karierze.

Takanashi tak skomentowała 41-sze pucharowe zwycięstwo w karierze, „Jestem taka szczęśliwa i zadowolona z moich dzisiejszych skoków. W ciągu ostatnich paru lat wiele się nauczyłam, przygotowania do sezonu były również bardzo owocne.”

Vtic i Ito ponownie na podium

Maja Vtic dziś ponownie stanęła na pucharowym podium. Słowenka oddała skoki na odległość 94 i 96 metrów zdobywając łącznie 238,7 pkt. Po konkursie Vtic powiedziała, „To był wspaniały konkurs, naprawdę fair. Jestem bardzo zadowolona z moich skoków. Moje ostatnie wyniki są efektem ciężkiej pracy. Bardzo cieszę się, że wreszcie udaje mi się stawać na pucharowym podium. Lubię skocznie w Skandynawii. Tutaj lata się naprawdę wysoko nad bulą, od samego progu, mnie to akurat odpowiada. Tak wczesna godzina rozpoczęcia konkursu nie była dla nas wielkim problemem, najważniejsze, że udało się nam rozegrać konkurs.”

Yuki Ito zajęła dziś miejsce trzecie (93,5 i 92 metry; 232,2 pkt) po raz drugi tej zimy stając na pucharowym podium. Po konkursie Japonka powiedziała, „Cieszę się, że wczorajszy trening został odwołany. Mam lepsze wyniki na skoczniach, na których nie oddałam wcześniej zbyt wielu skoków. Cieszę się z dzisiejszego wyniku, i jestem gotowa na Falun w przyszłym roku. Wczesna godzina rozpoczęcia konkursu nie była dla mnie żadnym problemem.”

Maja Vtic, Sara Takanashi, Yuki Ito

Tuż za podium, ze stratą zaledwie 0,6 pkt, uplasowała się dziś Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (93 i 91,5 metra). Piąta była Jaqueline Seifriedsberger (94,5 i 91 metrów; 226,4 pkt). Miejsce szóste zajęła Japonka Kaori Iwabuchi (225,6 pkt). Na miejscu siódmym konkurs ukończyła trzecia Austriaczka w top-10 Chiara Hölzl (222,9 pkt).

Lundby i Runggaldier w dziesiątce

6 pkt za Austriaczką uplasowała się ósma dziś Norweżka Maren Lundby. Czołową dziesiątkę uzupełniły Włoszka Elena Runggaldier (216,2 pkt) oraz najlepsza z Niemek Carina Vogt  (208,7 pkt).

11-ta była Rosjanka Irina Avvakumova, miejsce dwunaste zajęła Amerykanka Nita Englund. Na miejscu 13-tym uplasowała się Słowenka Spela Rogelj, wyprzedzając reprezentantkę gospodarzy Julię Kykkännen. Miejsce 15-te zajęła Tara Geragthy-Moats, osiągając najlepszy wynik tej zimy. 16-ta była Austriaczka Eva Pinkelnig, 17-ta Niemka Katharina Althaus. Norweżka Silje Opseth zajęła wysokie miejsce 18-te, jej rodaczka Line Jahr awansowała w serii finałowej z miejsca 30-tego na 21-sze. Najlepszą z Francuzek była dziś 25-ta Coline Mattel.

Dzisiejsze zwycięstwo zapewniło Sarze Takanashi trzecie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w karierze (1410 pkt) na cztery konkursy przed zakończeniem sezonu.

Obrończyni tytułu sprzed roku Daniela Iraschko-Stolz zajmuje miejsce drugie (979 pkt). Trzecia jest Maja Vtic (798 pkt).

W Pucharze Narodów prowadzi Austria (2522 pkt), wyprzedzając Japonię, która po udanym starcie w Lahti do 244 pkt powiększyła swoją przewagę nad Słowenią.

Kolejne dwa konkursy Pucharu Świata kobiet rozegrane zostaną za tydzień w kazachskim Ałmaty.