Peter Prevc ponownie najlepszy

Utworzono: 10.01.2016 18:48 / sk

Peter Prevc zwyciężył w konkursie indywidualnym rozegranym dziś w Willingen, odnosząc czwarte zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata z rzędu. Świeżo upieczony triumfator tegorocznego Turnieju 4 Skoczni oddał najdalsze soki w obydwu seriach konkursowych (148,5 i 145,5 metra) i z łączną notą  264,9 pkt pokonał Kennetha Gangnesa i Severina Freunda.

Po konkursie Słoweniec powiedział, „Moja forma jest obecnie naprawdę bardzo wysoka. Mam nadzieję, że tak pozostanie i w dalszej części sezonu. Liczę również na dobry wynik w Kulm. Skocznia jest nowa, więc w czwartek czeka nas mnóstwo testowania. Obawiam się reakcji słoweńskich kibiców w Austrii, gdyby nie poszło mi aż tak dobrze. Ale w sumie cieszę się na widok każdej słoweńskiej flagi na trybunach.”

Z bardzo dobrej strony na tydzień przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich zaprezentował się Kenneth Gangnes. Skoki na odległość 139,5 i 141 (249,4 pkt) zapewniły Norwegowi miejsce drugie. „Pomimo trudnych warunków atmosferycznych konkurs był naprawdę udany. Jestem zadowolony ze swoich skoków. W ciągu ostatnich trzech dni z dnia na dzień skakało mi się coraz lepiej, mam nadzieję, że tak już pozostanie do Kulm.”

Severin Freund

Mistrz świata Severin Freund stracił do Norwega aż 15,2 pkt (145,5 i 133 metry). Po konkursie Freund tak skomentował swój dzisiejszy występ, „W Willingen było wspaniale, jak zawsze zresztą. Niestety skoki w serii finałowej nie były już tak dalekie. To był fajny weekend, przede mną kilka dni odpoczynku, a potem mistrzostwa świata w lotach. Mój skok na odległość 133 metrów w serii finałowej nie był już tak udany, tutaj masz wrażenie, że lądujesz w połowie zeskoku. Warunki też nie były dziś najłatwiejsze, wiatr często się zmieniał.”

Miejsce czwarte zajął dziś najlepszy z Austriaków Stefan Kraft  (147 i 127 metrów; 225,2 pkt). Piąty był, osiągając najleszy wynik tej zimy, Niemiec Andreas Wellinger (143,5 i 129,5 metrów; 222,7 pkt). Miejsca od szóstego do dziewiątego zajęli reprezentanci Norwegii - Daniel Andre Tande (221,1 pkt), Anders Fannemel (217,9 pkt), Andreas Stjernen (206,6 pkt) oraz Johann Andre Forfang (205,2 pkt).

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się dziś ponownie reprezentanci Czech. Dziesiąty był Roman Koudelka (204,2 pkt), Jan Matura i Jakub Janda zajęli miejsca 11-te i 12-te. Zwycięzca piątkowych kwalifikacji, Słoweniec Jurij Tepes uplasował się na miejscu 13-tym, 14-ty był Andreas Wank, miejsce 15-te zajał Francuz Vincent Descombes Sevoie.

Miejsce 17-te zajął dziś Fin Ville Larinto, najlepszym z Polaków był dziś Stefan Hula, tuż za nim uplasował się najlepszy z Rosjan Denis Kornilov. Świetny wynik odnotował dziś jedyny reprezentant Kanady Mackenzie Boyd-Clowes zajmując miejsce 20-te. Najlepszy ze Szwajcarów był 22-gi Gregor Deschwanden.

Do udanych dzisiejszego dnia nie zaliczą z pewnością reprezentanci Austrii. Oprócz Stefana Krafta, do serii finałowej zakwalifikował się dziś tylko Manuel Poppinger (26-ty). Nie najlepiej spisał się również Niemiec Richard Freitag (29-ty).

Peter Prevc umocnił się na prowadzeniu lidera klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (1024 pkt). Słoweniec o 245 pkt wyprzedza Severina Freunda. Trzeci jest Kenneth Gangnes (675 pkt), 104 pkt za Niemcem. Michael Hayboeck, który w Willingen punktów nie zdobył, zajmuje miejsce czwarte (487 pkt) i o 6 pkt wyprzedza Johanna Andre Forfanga.

W Pucharze Narodów Norwegowie, którzy zgromadzili 2595 pkt o zaledwie 3 pkt ustępują prowadzącym Niemcom. Miejsce trzecie zajmuje Słowenia (2132 pkt).