Pierwsze pucharowe zwycięstwo Norwega

Utworzono: 22.11.2015 17:20 / sk

Daniel Andre Tande odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w pierwszym konkursie indywidualnym tej zimy. 21-letni Norweg pokonał rywali skokami na odległość 142 i 140,5 metrów (268,7 pkt). Drugi był Peter Prevc, trzeci Severin Freund.

Po konkursie Tande powiedział, „Czuję się wspaniale. Chciałem powtórzyć moje występy z Pucharu Kontynentalnego i mistrzostw Norwegii.”

Drugi również we wczorajszym konkursie drużynowym Peter Prevc dziś ponownie zaprezentował się z bardzo dobrej strony (139 i 138 metrów). Do zwycięstwa zabrakło mu jedynie 3,1 pkt. Drugi zawodnik zeszłorocznego Pucharu Świata tak skomentował swój dzisiejszy start, „Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku. Udało mi się oddać naprawdę dobre skoki i to zarówno wczoraj jak dzisiaj.”

Trudne warunki dla Freunda

W skokach na odległość 134 i 132 metrów triumfator zeszłorocznego Pucharu Świata Niemiec Severin Freund zmagał się z warunkami atmosferycznymi. „Wcale nie było tak łatwo, wiatr ciągle się zmieniał. W obydwu skokach miałem zupełnie inne warunki. Ale o tej porze roku już tak to bywa. Ostatecznie weekend uważam za bardzo udany.”

Z łączną notą 249,5 pkt Freund zajął dziś miejsce trzecie. Tuż za podium uplasował się kolejny Niemiec Richard Freitag tracąc do reprezentacyjnego kolegi zaledwie 0,1 pkt (132 i 141 metrów). Piaty był weteran japońskich skoczni Noriaki Kasai (136,5 i 139 metrów; 247,2 pkt).

Kraft i Wellinger ex-aequo

Mistrz olimpijski w drużynie Andreas Wellinger i triumfator zeszłorocznego Turnieju 4 Skoczni Stefan Kraft uplasowali się ex-aequo na miejscu szóstym (po 246,4 pkt).

16-letnie Słoweniec Domen Prevc zajął w pierwszym w karierze starcie w konkursie indywidualnym Pucharu Świata wysokie ósme miejsce (243,2 pkt). Jego starszy brat nie krył zaskoczenia i satysfakcji ze startu młodszego brata, „Mój brat zupełnie mnie dziś zaskoczył. Nie sądziłem, że będzie aż tak silny psychicznie, świetnie się dziś spisał.” Dziewiąty był dziś inny młody Norweg Johann Andre Forfang (238,1 pkt). Czołową dziesiątkę uzupełnił trzeci ze Słoweńców Jurij Tepes (232,5 pkt).

Severin Freund

Silni Norwegowie

Kenneth Gangnes i Andreas Stjernen ukończyli dzisiejszy konkurs na miejscu 11-tym i 15-tym rekompensując pecha z wczorajszego konkursu drużynowego.

Dwunasty był Japończyk Daiki Ito, trzynasty jedyny z Polaków w serii finałowej Kamil Stoch.

Pomimo wątpliwości sprzed sezonu, Szwajcar Simon Ammann zajął dziś wysokie 14-te miejsce.

Trzech Czechów w finale

Podobnie jak we wczorajszym konkursie drużynowym, rekordzista Gregor Schlierenzauer nie zaprezentował się z najlepszej strony i ukończył dzisiejszy konkurs na miejscu 17-tym. Jego reprezentacyjny kolega Michael Hayboeck uplasował się tuż z anim na miejscu 18-tym. 19-ty był Czech Jakub Janda, Roman Koudelka zajął miejsce 23-cie, a Jan Matura 26-te. Pucharowe punkty zdobyli dziś również Lauri Asikainen (27-my), Francuz Ronan Lamy Chappuis (28-my) czy Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (29-ty).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w najbliższy weekend w Finlandii.