Ruszyła druga edycja LOTOS CUP w Szczyrku

Utworzono: 06.02.2015 00:11 / ab

Na starcie drugiej edycji tegorocznego cyklu LOTOS CUP w Szczyrku stanęło 145 skoczków i skoczkiń z Polski, Czech i Słowacji, w tym zawodnicy z grup szkoleniowych PZN. Żółte koszulki zachowało aż pięciu dotychczasowych liderów klasyfikacji generalnej.

W kategorii młodziczek triumfowała ponownie Paulina Cieślar (WSS Wisła w Wiśle), odnosząc trzecie zwycięstwo z rzędu. Skokami na odległość  40 i 41 metrów Cieślar pokonała Annę Twardosz, zawodniczkę klubu PKS Olimpijczyk Gilowice (40 i 39,5 metrów) oraz Kamilę Karpiel z AZS Zakopane (38 i 39 metrów).

Pod nieobecność Magdaleny Pałasz i Joanny Szwab, które rywalizują w Mistrzostwach Świata Juniorów w kazachskim Ałmaty, pierwsze miejsce w kategorii juniorek wywalczyła Kinga Rajda z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk. Skoki na odległość 65 metrów zapewniły Rajdzie nie tylko triumf w dzisiejszym konkursie, ale również awans na pozycję liderki klasyfikacji generalnej LOTOS CUP 2015. Miejsce drugie zajęła Joanna Kil (AZS Zakopane), trzecia była młodsza z sióstr Pałasz - Katarzyna (UKS Sołtysianie Stare Bystre).

W kategorii junior E zwyciężył ponownie Jan Rzadkosz wygrał (44 i 43 metrów), który aż o 10,9 punktu wyprzedził Sebastiana Zygmuntowicza z WKS Zakopane (41 i 41,5 metrów). Trzeci był Jan Bukowski. Skoczek z  klubu AZS Zakopane lądował na 40,5 i 41,5 metrze, tracąc do Zygmuntowicza zaledwie 1,1 punktu.

Wśród juniorów D triumfowali reprezentanci klubów zakopiańskich, pierwszy był Kacper Stosel (74 i 66,5 metrów), drugi Mateusz Gruszka (71 i 65,5 metrów) – obaj z AZS Zakopane, miejsce trzecie zajął Oskar Rojek z TS Wisła Zakopane (64,5 i 69,5 metrów).

W kategorii junior C rywali zdeklasował ponownie Dawid Jarząbek. Brązowy medalista Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOWF) jako jedyny przekroczył barierę 70-ciu metrów i to dwukrotnie (74 metry). Skład podium uzupełnili Damian Skupień z TS Wisła Zakopane (69,5 i 69,5 metrów) oraz Tomasz Pilch z WSS Wisła w Wiśle (68,5 i 69,5 metrów).

W kategorii junior B zwycięstwo odniósł Dominik Kastelik, (105 i 105,5 metrów), który pokonał Dawida Krupę z SS-R LZS Sokół Szczyrk (100 i 100,5 metrów) oraz Pawła Guta (99 i 97,5 metrów).

W kategorii junior A najlepszy okazał się dziś uczeń SMS Szczyrk Michał Milczanowski (Zagórskie TS Zakucie), który o zaledwie 0,5 pkt pokonał Michała Pytla z TS Wisła Zakopane (89 i 93 metrów). Skoki na odległość 88 i 94 metrów zapewniły Milczanowskiemu pozycję nowego lidera cyklu.Na najniższym stopniu podium stanął zaledwie szósty po pierwszej serii konkursowej Kacper Kupczak z SS-R LZS Sokół Szczyrk (84 i 97 metrów).

W kategorii senior pierwsze miejsce zajął dziś świeżo upieczony brązowy medalista Uniwersjady w Strbskim Plesie – Andrzej Zapotoczny (105 i 100 metrów), drugi był Grzegorz Miętus (100,5 i 99,5 metrów) - obaj AZS Zakopane. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został trzeci dziś Artur Kukuła z WSS Wisła w Wiśle (105 i 95,5 metrów). Dotychczasowy lider Tomasz Byrt powołany został na zawody Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Brotterode.