12-te zwycięstwo Takanashi

Utworzono: 02.03.2014 16:38 / hn

Sara Takanashi zwyciężyła w drugim konkursie pucharu świata rozegranym dzisiaj w rumuńskim Rasnovie, odnosząc 12-te zwycięstwo w sezonie. Skokami na odległość 85 i 93,5 metra, z łączna notą 230,4 pkt Japonka pokonała Amerykankę Jessicę Jerome i Włoszkę Evelyn Insam.

Jerome osiągnęła dziś najlepszy wynik w karierze, po raz pierwszy stając na podium pucharu świata (89 i 90,5 metra; 220 pkt). Evelyn Insam, która prowadziła na półmetku zawodów (93 metry), w serii finałowej oddała skok na odległość 86 metrów i z łączną notą 212,3 pkt uplasowała się na miejscu trzecim.

Walka o podium

Skokami na odległość 85,5 i 92 metrów, Słowenka Maja Vtic o 0,3 pkt wyprzedziła piątą dziś Maren Lundby z Norwegii (84 i 90 metrów). Yuki Ito, trzecia w sobotę, dziś zajęła miejsce szóste (210,4 pkt). Siódma była Rosjanka Irina Avvakumova. Julia Clair była dziś ponownie najlepszą z Francuzek (207 pkt). Helena Olsson Smeby (206,4 pkt) i Katharina Althaus (206,2 pkt) uzupełniły czołową dziesiątkę. Siódma w sobotę Ulrike Graessler nie zdołała niestety powtórzyć wczorajszego rezultatu i dziś zajęła miejsce 11-te, Finka Julia Kykkaenen była 12-ta, miejsce 13-te zajęła Niemka Anna Haefele. Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Soczi, Francuzka Coline Mattel wraz z reprezentacyjna koleżanką Leą Lemare  upalsowały się na miejscach 14-tym i 15-tym

Cztery Słowenki w finale

Oprócz Vtic, w serii finałowej wystartowały jeszcze trzy inne reprezentantki Słowenii. Ursa Bogataj była 17-ta, Spela Rogelj 19-ta, a Katja Pozun 22-ga. 21-sze miejsce Sofyi Tikhonovej i 27-me Darii Grushiny były dziś niekwestionowanym sukcesem ekipy Rosyjskiej. Szwajcarka Sabrina Windmueller uplasowała się dziś na miejscu 28-tym.

Kryształowa kula zdobyta

Z 1420 punktami na koncie, Sara Takanashi zdobyła już kolejna kryształową kulę. Na cztery konkursy przed zakończeniem sezonu, miejsce drugie zajmuje Carina Vogt (761 pkt), trzecia jest Daniela Iraschko-Stolz (682 pkt). Iraschko-Stolz nie wystąpi już jednak do końca sezonu z powodu kontuzji kolana. Irina Avvakumova (642 pkt) ma więc realne szanse na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej pucharu świata.

W przyszłym tygodniu (sobota, 8 marca), kolejne zawody pucharu świata kobiet rozegrane zostaną na dużej skoczni w Oslo. Następnie panie rywalizować będą w Falun (SWE). Finałowe zawody rozegrane zostaną w Planicy (SLO).