Severin Freund zwycięża w Falun

Utworzono: 26.02.2014 19:55 / hn

Mistrz Olimpijski w drużynie Severin Freund odniósł zwycięstwo w zawodach pucharu świata rozegranych w szwedzkim Falun. W przyszłym roku w Falun odbędą się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, tak więc dzisiejsze zawody były ostateczna próbą przed jedną z ważniejszych imprez sezonu. Miejsce drugie zajął Słoweniec Peter Prevc, który przejął żółtą koszulkę lidera.

Trzeci był weteran Noriaki Kasai. Dwukrotny Mistrz Olimpijski Kamil Stoch zajął dziś miejsce czwarte.

Mnóstwo rekordów skoczni

Zawody stały na wyjątkowo wysokim poziomie, zwłaszcza w drugiej serii konkursowej, podczas której padły aż trzy rekordy skoczni; dwukrotnie rekord poprawiał Severin Freund. Pierwszy z ich ustanowił jeszcze w kwalifikacjach Kamil Stoch  (129,5 metra), w pierwszej serii konkursowej Freund poszybował na odległość 133 metrów. W pierwszej serii konkursowej, Polak skoczył zaledwie 123 metry, w finale już 134,5 metra. Prowadzący po pierwszej serii Freund skoczył w finale 135 metrów i pewnie pokonał rywali (266,1 pkt), wyprzedzając aż o 15,9 pkt drugiego dziś Petera Prevca. "To był piękny konkurs. Kiedy tylko zobaczyłem skocznię, wiedziałem, że mogą być problem z wiatrem, ale mnie się podobało. Na razie jest jeszcze za wcześnie, aby cokolwiek prognozować przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. Trzeba po prostu być w formie w odpowiednim momencie. Choć nie udało mi się wywalczyć medalu w konkursie indywidualnym w Soczi, wiem że byłem w dobrej formie i to mi wystarczy,” powiedział po konkursie zwycięzca.

Walka o kolejna miejsca była zdecydowanie bardziej zacięta. Skokami na odległość 125,5 i 133,5 metra Prevc awansował z miejsca dziesiątego na drugie, i o 1,4 pkt wyprzedził trzeciego Noriakiego Kasai. „W pierwszej serii konkursowej popełniłem błąd przy wyjściu z progu, nie miałem więc wystarczającej prędkości podczas lotu. Drugi skok był lepszy. Odzyskałem żółta koszulkę lidera, myślę, że walka z Kamilem o zwycięstwo w pucharze świata dopiero się zaczęła.” Kasai, który z pewnością odczuwał ból w kolanie po skokach na odległość 133 i 130,5 metrów wyprzedził czwartego Stocha o zaledwie 0,5 pkt. „Skocznia był dość miękka, miałem pewne problemy z utrzymaniem prawej narty podczas lądowania. Z powodu bólu, trochę się obawiałem, że skoczę za daleko. Moim celem jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pucharu świata,” powiedział Japończyk.

Skandynawowie w dziesiątce

Najlepszym z Austriaków był dziś piąty Stefan Kraft (246,7 pkt). Anders Bardal i Anders Fannemel ukończyli zawody na miejscu szóstym (244,9 pkt). Ósmy był Simon Ammann (242,8 pkt). Tuż przed konkursami w Lahti i Kuopio, Fin Lauri Asikainen wydaje się być w bardzo dobrej formie, dziś uplasował się na miejscu dziewiątym, co było jego najlepszym wynikiem w karierze (241,8 pkt). Maciej Kot uzupełnił czołową dziesiątkę. Słoweńcy, którym nie udało się zdobyć żadnego medalu w konkursie drużynowym podczas Igrzysk w Soczi, dziś pokazali się z lepszej strony. Jernej Damjan i Tomaz Naglic zajęli miejsca 11-te i 12-te, Jurij Tepes był 16-ty. Anders Jacobsen i Andreas Kofler również zajęli wysokie pozycje, Norweg był 13-ty, Austriak 14-ty. Michael Hayboeck, który zwyciężył w Soczi w obydwu kwalifikacjach, zajął dziś miejsce 15-te.

Schlierenzauer tym razem poza czołówką

Gregor Schlierenzauer ponownie spotkał się z rozczarowaniem. Austriak stracił grunt pod nogami i ostatecznie wylądował na miejscu 18-tym. Poza Freundem, nie był to również wymarzony dzień dla ekipy niemieckiej. Karl Geiger, Andreas Wank i Michael Neumayer ukończyli konkurs na miejscach 20-tym, 22-gim i 27-mym. Andreas Wellinger, Marinus Kraus i Richard Freitag nie zdołali zakwalifikować się do serii finałowej. Rosjanin Dimitry Vassiliev zajął dziś miejsce 23-cie, Kaarel Nurmsalu był 28-ty.

Prevc wyprzedza Stocha

Z 988 punktami na koncie, Peter Prevc objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej pucharu świata. Drugi jest Kamil Stoch (971 pkt), miejsce trzecie zajmuje Noriaki Kasai (806 pkt). Po dzisiejszym zwycięstwie, Freund zajmuje czwartą lokatę, 79 pkt za Kasai.  Gregor Schlierenzauer jest piąty z ponad 200 punktami straty do lidera

Kolejne trzy zawody pucharu świata rozegrane zostaną w Lahti (FIN). Pierwszy z nich, konkurs indywidualny rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 CET; konkurs drużynowy rozegrany zostanie w sobotę, drugi konkurs indywidualny w niedzielę.