Kuba Wolny Mistrzem Świata Juniorów

Utworzono: 31.01.2014 17:38 / sk

Nowym Mistrzem Świata Juniorów został Polak Jakub Wolny. Wczoraj, konkurs został odwołany i przeniesiony na piątek z powodu zbyt obfitych opadów śniegu. Miejsce drugie zajął Austriak Patrick Streitler, trzeci był Rosjanin Evgeniy Klimov.

Jakub Wolny, który w zawodach Pucharu Świata po raz pierwszy pojawił się zaledwie dwa tygodnie temu w Zakopanem, był szóstym zawodnikiem po pierwszej serii konkursowej (91 metrów). Skokiem na odległość 99 metrów w serii finałowej (231,5 pkt), 18-letni Polak awansował na miejsce pierwsze i zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów. „To chyba najlepszy dzień w moim życiu. Obydwa skoki były dobre, choć nie perfekcyjne. Myślę, że jutro w drużynie również powalczymy o medal,” powiedział po konkursie zadowolony zwycięzca.

Zaledwie 0,3 pkt za zwycięzcą, uplasował się drugi dziś Austriak Patrick Streitler (89,5 i 100 metrów). „To wyjątkowy dzień. Dobrze się do niego przygotowałem, po wczorajszym przesunięciu konkursu. Energii mi nie zabrakło i oddałam dwa naprawdę dobre skoki. Oto wynik!”

Zdobywcą brązowego medali został, niespodziewanie zresztą, został Rosjanin Evgeniy Klimov, który prowadził po pierwszej serii konkursowej (90,5 i 97 metrów; 229,7 pkt). „Jestem naprawdę szczęśliwy. Musze przyznać, że jestem trochę zdziwiony tym wynikiem, w końcu jestem kombinatorem, a nie skoczkiem. Ale skoro tak się już stało, jestem zadowolony.”

Patrick Streitler, Jakub Wolny, Evgeniy Klimov

Fin Santeri Ylitapio, trzeci zawodnik po pierwszej serii konkursowej, zaliczył upadek podczas drugiego skoku (98 metrów) i ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu 18-tym.

Najlepszy z Niemców, Sebastian Bradatsch, ukończył zawody na miejscu czwartym (226,2 pkt).  Piąty był Elias Tollinger z Austrii; szósty, jeden z pretendentów do medalu Polak Krzysztof Biegun.

Miejsca siódme i ósme zajęli zawodnicy startujący w pucharze świata Fin Jarkko Maeaettae i Polak Klemens Murańka. Czołową dziesiątkę zamknął Słoweniec Cene Prevc (9-ty) i Niemiec Paul Winter (10-ty).

Dla skoczków, Mistrzostwa Świata Juniorów w Val di Fiemme zakończą się konkursem drużynowym, który rozegranie zostanie w sobotę.