Pierwsze zwycięstwo Prevca w Pucharze Świata

Utworzono: 12.01.2014 17:34 / hn

Peter Prevc odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata podczas drugiego konkursu lotów narciarskich w austriackim Bad Mitterndorf. Prevc, który już wczoraj stanął na drugim stopniu podium, oddał dziś skoki na odległość 186 i 198 metrów (369 pkt) wyprzedził Gregora Schlierenzauera i Noriakiego Kasai.

Simon Ammann, który wyraźnie prowadził na półmetku, ostatecznie ukończył dzisiejszy konkurs na miejscu czwartym. Trzeci wczoraj, drugi dziś Schlierenzauer po raz kolejny udowodnił, że jest w coraz lepszej dyspozycji. Skokami na odległość 186 i 197,5 metrów i z łączna notą 366,9 pkt Austriak o 1,1 pkt wyprzedził wczorajszego zwycięzcę Noriaki Kasai. Japończyk, który został najstarszym w historii skoków zwycięzcą zawodów Pucharu Świata, wylądował w pierwszej serii konkursowej na 180-tym metrze. Skok na odległość 201 metrów w serii finałowej był jedynym podczas całego weekendu skokiem powyżej 200-tu metrów.

wypowiedzi czołowych zawodników

Simon Ammann, któremu skok na odległość 195 metrów dał prowadzenie po pierwszej serii konkursowej z prawie 9-punktową przewagą nad rywalami, w finale osiągnął odległość 190 metrów i nadal musi zaczekać na pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie lotów pucharu świata. Piąty był dziś Anders Fannemel (348,4 pkt) osiągając tym samym najlepszy wynik w sezonie; podobnie zresztą jak Czech Jan Matura, który ze stratą 2,5 pkt do Norwega zajął dziś miejsce szóste. Drugi ze Słoweńców w czołowej dziesiątce, Jurij Tepes ukończył dzisiejszy konkurs na miejscu siódmym (340,9 pkt). Austriak Manuel Poppinger poprawił wczorajszą lokatę i dziś był ósmy, po raz kolejny poprawiając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. Kamil Stoch, który zdołał utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej pucharu świata, był dziś dziewiąty, podczas gdy kolejny Polak Maciej Kot zajął miejsce dziesiąte.

Na pozycji 11-tej uplasował się Austriak Wolfgang Loitzl, najlepszy z Niemców Severin Freund był dziś 12-ty. Andreas Wellinger był 19-ty, Marinus Kraus 20-ty, a Michael Neumayer 23-ci. Norweg Daniel-Andre Tande uplasował się na wysokim 15-tym miejscu, po raz pierwszy w karierze zdobywając punktu pucharu świata. Mistrz Świata w lotach Robert Kranjec na pewno nie zaliczy dzisiejszego konkursu do udanych, Słoweniec był 18-ty. Austriak Martin Koch nie powtórzył wczorajszego wyniku i dziś był zaledwie 28-ty, aż dziesięć miejsc niżej niż wczoraj.

Kamil Stoch nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (627 pkt), jego przewaga do drugiego Schlierenzauera skurczyła się jednak zaledwie do 11 pkt. Trzeci jest Ammann (608 pkt). Miejsce czwarte zajmuje Noriaki Kasai (546 pkt), piaty jest Peter Prevc. Najlepszy z Norwegów Anders Bardal jest szósty, Severin Freund, najlepszy z Niemców ósmy. Zwycięzca Turnieju 4 Skoczni Thomas Diethart, który w Bad Mitterndorf nie wystartował zajmuje obecnie miejsce dziewiąte.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w Polsce, 16 stycznia w Wiśle, 18-19 stycznia w Zakopanem.