Historyczne zwycięstwo Kasai

Utworzono: 11.01.2014 17:33 / hn

Po pierwszym zwycięstwie w zawodach pucharu świata odniesionym po ponad 10-letniej przerwie, Japończyk Noriaki Kasai został najstarszym triumfatorem zawodów pucharu świata w historii skoków. W wieku 41 lat (a dokładnie 41 lat, 7 miesięcy i 4 dni) mistrz świata w lotach narciarskich z roku 1992, skokami na odległość 196 i 197 metrów i z łączna notą 391,6 pkt pokonał o 20 lat młodszego Słoweńca Petera Prevca i rekordzistę pucharu świata  Gregora Schlierenzauera.

Po finałowym skoku Kasai - Schlierenzauer, Prevc, Kamil Stoch i Wolfgang Loitzl wyszli na wybieg pogratulować starszemu koledze; międzyczasie Japoński trener  Yokokawa przyjmował gratulacje od kolegów na trybunie trenerskiej. Prevc, czwarty w Turnieju Czterech Skoczni, stawał już na podium w Oberstdorfie i Bischofshofen. Tym razem skoki na odległość 199 (najdłuższy skok dnia) i 190,5 metrów dały mu miejsce drugie; Schlierenzauer, który odnotował pierwszy wynik na podium od prawie miesiąca, dwukrotnie lądował dziś na 194 metrze.

wypowiedzi czołowych zawodników

Severin Freund pokazał się dziś z bardzo dobrej strony i zajął wysoką czwartą lokatę (190 i 181 metrów; 358,4 pkt). To najlepszy wynik Freunda od zwycięstwa w Lillehammer początkiem sezonu. Mistrz Świata w lotach Robert Kranjec odnotował najlepszy wynik tej zimy i zajął miejsce piąte, zaledwie 1,2 pkt za Kranjcem. Mistrz Świata Kamil Stoch był szósty (354,2 pkt) i obronił żółta koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Kolejny Słoweniec Jurij Tepes był siódmy. Cztery punkty za Wellingerem uplasował się Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (348,2 pkt), osiągając tym samym najlepszy wynik w dotychczasowej karierze (9-ty). Czołową dziesiątkę zamknął Austriak Michael Hayboeck (347,2 pkt).

Czterokrotny Mistrz Olimpijski Simon Ammann awansował po finałowym skoku z miejsca 24-tego na 11-te, do czołowej dziesiątki zabrakło mu dziś ledwie 1,6 pkt. Manuel Poppinger osiągnął najlepszy wynik w karierze (12-ty). Wolfgang Loitzl i najlepszy z Czechów Jan Matura uplasowali się ex-aequo na miejscu 13-tym. Tydzień po nominacji do kadry olimpijskiej, młody Niemiec Marinus Kraus był 16-ty. Martin Koch, austriacki specjalista od lotów, uplasował się zaledwie na pozycji 18-tej. Jedynym Finem w serii finałowej był Jarkko Maeaettae (27-ty). Niemiecki rekordzista Michael Neumayer zajął dziś odległe miejsce 29-te.

Drugi konkurs w Kulm rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 14:15 CET. Noriaki Kasai już wie, co będzie w tym czasie robił, „Loty to super zabawa. Chcę ponownie stanął na podium.”