Uniwersjada - Złoto dla Niemi i Pozun

Utworzono: 15.12.2013 09:16 / sk

W sobotni wieczór na skoczni we włoskim Predazzo rozegrano pierwszy konkurs skoków w ramach 26-tej Zimowej Uniwersjady. Zwycięzcami konkursu na skoczni normalnej zostali Fin Sami Niemi i  Słowenka Katja Pozun.

Sami Niemi, który po skoku na odległość 102,5 metra zajmował miejsce drugie za prowadzącym na półmetku  Bartłomiejem Kłuskiem, zwyciężył w konkursie po skoku na odległość 100 metrów (łączna nota 270,3 pkt). W serii finałowej Kłusek skoczył tylko 88,5 metra i ostatecznie uplasował się na miejscu siódmym.

Sami Niemi

"Konkurs był naprawdę trudny, było wielu zawodników, którzy startują już w pucharze świata,” powiedział Niemi po konkursie.

Srebrny medal powędrował do Krzysztofa Bieguna, który początkiem tego sezonu był już liderem klasyfikacji generalnej pucharu świata. Polak oddał dwa równe skoki na odległość 100 i 101,5 metrów (267,2 pkt). Rosjanin Mikhail Maksimochkin wywalczył brąz (102 i 99 metrów; 265,8 pkt).

Katja Pozun

Zwycięstwo w konkursie pań odniosła Słowenka Katja Pozun, która podobnie jak Niemi był druga po pierwszej serii konkursowej (100 i 102 metry; 261 pkt).  „Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, choć nie uniknęłam kilku błędów. Wiem, że stać mnie na więcej,” powiedziała po konkursie Pozun.

Medal srebrny wywalczyła największa chyba niespodzianka konkursu Czeszka Michaela Dolezelova, która prowadziła na półmetku zawodów (102,5 i 96,5 metrów; 250,5 pkt). Trzecia była Rosjanka Irina Avvakumova (96,5 i 101,5 metrów; 245,3 pkt).