Jurij Tepes świętuje pierwszą wygraną w Pucharze Świata

Utworzono: 24.03.2013 13:15 / sk

Jurij Tepes wygrał emocjonujący finał na ojczystej skoczni w Planicy i sięgnął po pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Drugie miejsce padło łupem Runego Velty z Norwegii. Na trzecim stopniu podium stanął kolejny Słoweniec, Peter Prevc.

Jurij Tepes objął prowadzenie już po lądowaniu na 217 m i uzyskaniu 218,2 punktu w pierwszej serii. Dzięki odległości 214 m w finale i łącznej nocie 425,5 punktu Słoweniec obronił pierwsze miejsce i świętował pierwszą wygraną w Pucharze Świata.

Rune Velta zajął drugie miejsce, choć po pierwszym skoku na 207,5 m był zaledwie szósty. Dzięki świetnej odległości 217,5 m w finale zawodnik z Norwegii awansował na drugie miejsce, a z 423,7 punktu do wygranej brakowało mu tylko 1,8 punktu.

Trzecią lokatę zajął kolega z drużyny Tepesa, Peter Prevc. Medalista z MŚ w Val di Fiemme zakończył bardzo owocny weekend drugim podium w konkursie indywidualnym na skoczni Letalnica. 20-letni Słoweniec poleciał na 218 m i 212,5 m, za co uzyskał 422,5 punktu.

Świetny dzień dla Słoweńców

To był wspaniały konkurs, zarówno dla zawodników ze Słowenii, jak i widzów na trybunach. Prócz Tepesa i Prevca w niedzielę również Robert Kranjec znalazł się w czołówce. Skoczek lądował na 206,5 m i 209,5 m i zajął szóste miejsce. Andraz Pograjc (186 i 185,5 m; 350,8 punktu) również zaprezentował dobrą formę i zajął 24. miejsce.

W czołowej dziesiątce znaleźli się dwaj zawodnicy niemieckiego głównego trenera Wernera Schustera. Severin Freund (206,5 m i 205,5 m; 404,9 punktu) i Michael Neumayer (209 m i 204,5 m; 401,8 punktu) zajęli miejsca dziewiąte i dziesiąte. Richard Freitag poradził sobie gorzej i zajął 20. lokatę. Andreas Wank na miejscu 30. uzyskał tylko jeden punkt Pucharu Świata – zawodnik upadł w finale po skoku na 175,5 m.

Żaden z Austriaków nie znalazł się w czołowej dziesiątce. Gregor Schlierenzauer (198,5 m i 210 m; 400,7 punktu) zajął 11. miejsce i był najlepszym Austriakiem. Wolfgang Loitzl (207,5 m i 194,5 m; 393,5 punktu) nie obronił siódmego miejsca z pierwszej serii i uplasował się na 14. lokacie, wyprzedzając kolegę z drużyny, Martina Kocha. Stefan Kraft był 22., a za nim Manuel Fettner. Szósty zawodnik Austriaków, Michael Hayboeck, zajął 29. miejsce.

Podobnie jak w piątek, Piotr Żyła był w niedzielę najlepszym Polakiem. 26-latek uzyskał 409,6 punktu i zajął piąte miejsce. Również Kamil Stoch znalazł się w czołowej dziesiątce finału i zajął ósme miejsce. Maciej Kot i Dawid Kubacki byli 18. i 21.

Wspaniały występ Noriakiego Kasai

Noriaki Kasai z Japonii był jedną z gwiazd finału Pucharu Świata w Planicy. Weteran upadł w serii próbnej, ale brał udział w samym konkursie. Dzięki imponującemu skokowi na 217,5 m skoczek awansował z dziewiątego na czwarte miejsce. Jego koledzy z drużyny nie poradzili sobie równie dobrze. Daiki Ito był 17., a Taku Takeuchi 28.

Denis Kornilov, jedyny Rosjanin w konkursie, poradził sobie całkiem dobrze. Dzielił szóste miejsce z Robertem Kranjcem i osiągnął swój najlepszy wynik tej zimy. Również Czesi pokazali dobry występ. Zarówno Jan Matura (12.), jak i Lukas Hlava (19.) znaleźli się w czołowej dwudziestce.

Trofea dla Schlierenzauera i Norwegów

Gregor Schlierenzauer wygrał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2012/13 z 1620 punktami. Anders Bardal (999 punktów) i Kamil Stoch (953 punkty) obronili drugie i trzecie miejsca.

Z łączną notą 544 punktów Schlierenzauer wygrał również Puchar Świata w lotach narciarskich. Za nim uplasował się Robert Kranjec (407 punktów) i Andreas Stjernen (313 punktów).

Norwedzy wywalczyli Puchar Narodów, wyprzedzając Austriaków o zaledwie sześć punktów, i zostali najlepszą drużyną tej zimy.