Japończyk wygrywa w Courchevel

Utworzono: 15.08.2012 21:01 / os

Długa podróż do Courchevel zdecydowanie opłaciła się Japończykom. Po wygranej w premierze mieszanych zawodów drużynowych zawodnicy z Dalekiego Wschodu świętowali zwycięstwo również w konkursie indywidualnym mężczyzn. Tym razem najlepszy był Reruhi Shimizu.

Zaledwie 18-letni zawodnik uzyskał łączną notę 272,7 punktu i obronił prowadzenie po pierwszej serii dzięki skokowi na 124 m w finale. Skoczek wyprzedził Niemca Andreasa Wanka (270,3 punktu), któremu do wygranej brakowało jedynie 2,4 punktu. Wank awansował w drugiej serii z czwartego na drugie miejsce.

Wyniki dzisiejszego zwycięzcy – Shimizu »

Również Tom Hilde stanął na podium. Norweg, który jest w dobrej formie i ciągle oddaje dobre skoki, był trzeci z 269,2 punktu. Dzięki takiemu występowi Hilde był najlepszym w drużynie Norwegów. Andreas Stjernen był 14., Bjoern Einar Romoeren 17.

Odnosiło się wrażenie, że są to Mistrzostwa Japonii, w których biorą udział zawodnicy z innych krajów. Drużyna "Air Nippon" pokazała niezwykły występ. Prócz zwycięzcy w czołowej dziesiątce znaleźli się również Yuta Watase (4.) i Junshiro Kobayashi (9.). Świetny rezultat drużyny uzupełnili Sho Suzuki i Kento Sakuyama na miejscach 12. i 13.

Kot obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej

Również Polacy oddali we francuskich Alpach kilka dobrych skoków. Dawid Kubacki, który jest w świetnej formie już trzeci sezon letni z rzędu, zajął piąte miejsce. Maciej Kot był siódmy i skakał podobnie jak podczas otwarcia GP w Wiśle, gdzie stanął na szczycie podium. Michael Neumayer ukończył zawody na dobrym ósmym miejscu. Simon Ammann uzupełnił czołową dziesiątkę. Kot prowadzi w klasyfikacji generalnej Grand Prix z 136 punktami, wyprzedzając Wanka (109 punktów) i Ammanna (106 punktów).

Obecna klasyfikacja generalne GP »

Francuzi dobrze się dziś spisali. Nicolas Mayer i Alexandre Mabboux oddali na ojczystej skoczni dobre skoki. Mayer – 21-latek z Courchevel – zajął szóste miejsce – to najlepszy wynik w karierze skoczka. Mabboux zajął dobre 19. miejsce. To był dobry dzień dla gospodarzy, którzy spisali się dobrze już w zawodach mieszanych.

Wyniki Nicolasa Mayera »

Niemiec Pascal Bodmer nie tylko wygrał kwalifikacje, ale również skakał dobrze w mieszanych zawodach drużynowych dzień wcześniej. Jednak w tym wydarzeniu "Bodo" nie spisał się zbyt dobrze – był jedynie 28. To opóźni wspinaczkę zawodnika na szczyt.

Przy stosunkowo niezmiennym wietrze od tyłu kilku doświadczonych zawodników miało trudności na skoczni olimpijskiej z 1992 r. Niemiec Richard Freitag, Jakub Janda, Noriaki Kasai i Jan Matura nie przeszli do finału, w którym skakała czołowa trzydziestka. Jurij Tepes ze Słowenii i Rosjanin Anton Kalinitschenko zostali zdyskwalifikowani.

Skocznia duża w Courchevel »

Podobnie jak zeszłej zimy Finowie mają tego lata trudności. Żaden z zawodników drużyny nie przeszedł do finału. Drużyna nie miała też szans w zawodach mieszanych. To zdecydowanie ciężki okres dla narodu, który słynie ze skoków narciarskich i miał takich zawodników jak Matti Nykaenen, Toni Nieminen czy Janne Ahonen. Sami Niemi nie zakwalifikował się, Olli Muotka nie przeszedł do drugiej serii.

Ciąg dalszy GP odbędzie już w piątek w Hinterzarten, gdzie odbędą się wówczas kwalifikacje. W tym samym miejscu w sobotę odbędzie się kolejny konkurs mieszany. W niedzielę zostanie rozegrany konkurs indywidualny.