Podwójne zwycięstwo Austriaków

Utworzono: 20.07.2011 20:55 / os

Thomas Morgenstern to fenomenalny skoczek. Po tym jak wygrał zawody otwierające serię Poland-Tour w Wiśle, Austriak i Mistrz Świata zwyciężył także w drugim konkursie w Szczyrku. Tym razem reprezentacja Austrii mogła świętować nawet podwójną wygraną dzięki Gregorowi Schlierenzauerowi, który stanął na drugim stopniu podium.

Morgenstern triumfował z łączną notą 268,0 punktów, wyprzedzając kolegę z drużyny Schlierenzauera (261,4 punktu). Ku uciesze polskich kibiców jako trzeci uplasował się miejscowy bohater Kamil Stoch, który w serii finałowej oddał wspaniały skok na 103,5 m. Rekord skoczni Skalite wciąż należy do Klemensa Muranki (107 m), ale swoim skokiem Morgenstern z pewnością zasłużył na miano zwycięzcy. "Cieszę się, że na trybunach zjawiło się dziś tyle kibiców", powiedział Stoch. "Oczywiście jestem zadowolony z wyników. Cieszy mnie, że ten sezon zaczyna się tutaj w Polsce".

Kamil Stoch

Morgenstern: "Polska to wyjątkowe miejsce dla skoczków"

Thomas Morgenstern

"Lubię zawody w Polsce, to wyjątkowe miejsce dla nas skoczków. Byłem bardzo zadowolony po drugie rundzie i nie mogę doczekać się konkursu w Zakopanem", powiedział Morgenstern, który ma spore szanse wygrać nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Poland-Tour. "To dla mnie dobry trening. Nie lubię natłoku zawodów w sezonie letnim, ale chciałem wziąć udział w Poland-Tour", powiedział Schlierenzauer, który ogłosił również, że po Zakopanym zobaczymy go dopiero podczas październikowych zawodów w Hinzebach.

Skocznia w Szczyrku »

Słoweniec Robert Kranjec, który odniósł dobre wyniki już podczas niedzielnych zawodów w Wiśle, zajął czwarte miejsce. Na piątym miejscu ex aequo znaleźli się Japończyk Tako Takeuchi oraz młody Bułgar Vladimir Zografski.

Norwegowie nosili krepę

Norwegowie nosili krepę, ponieważ były główny trener Ludvik Zajc zmarł w poniedziałek. Słoweniec pełnił funkcje trenera w Norwegii od 1998 do 2002 r. i mieszkał tam do śmierci. Wśród zawodników nowego głównego trenera Aleksandra Stoeckla najlepszy był Tom Hilde (7.). Dobrze skakał także Andreas Stjernen, który może być zadowolony z zajętego przez siebie 13. miejsca.

Dobre wyniki Niemców

Drużyna Niemców osiągnęła bardzo dobre wyniki. Aż czterech skoczków weszło do czołowej dwudziestki. Wśród nich najwyżej uplasował się Severin Freund (8.), za nim Richard Freitag (9.) oraz Stephan Hocki (14.). Martin Schmitt ukończył zawody jako 17. Freund i Freitag to jak dotąd najlepsi zawodnicy reprezentacji Niemiec, obaj byli w czołowej dziesiątce już w Wiśle.

Prócz Takeuchi, z reprezentacji Japonii do czołowej dziesiątki wskoczył również zaledwie 20-letni Junshiro Kobayashi, przynosząc chlubę swojej drużynie, która odniosła sukces również zeszłego lata.

Problemy zdrowotne Samiego Niemiego

20-letniego Fina Samiego Niemiego zawieziono do szpitala ze względu na problemy z mową i równowagą. Skoczek wróci tak szybko, jak to możliwe do Finlandii, gdzie zostanie zbadany przez lekarzy.

Morgenstern prowadzi

Pavel Karelin, który podczas pierwszych zawodów w Wiśle zaskoczył wszystkich drugim miejscem, potwierdził swoją dobrą formę, kończąc zawody jako 11. Z Czechów najlepiej powiodło się Lukasowi Hlavie (19.).

Gregor Schlierenzauer w galerii sław »

Z dwoma wygranymi na koncie Thomas Morgenstern z dużym zapasem prowadzi w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix, wyprzedzając Schlierenzauera. Austriacy dominują również w sezonie letnim 2011, nawet jeśli czołowa dwójka znacznie wybija się ponad resztę drużyny. Wolfgang Loitzl w środowym konkursie był 15., co czyni go trzecim najlepszym Austriakiem, zaś Martin Koch zajął 21. lokatę.

Dalsza część Poland-Tour będzie miała miejsce w czwartek i rozpocznie się od kwalifikacji do indywidualnego konkursu w sobotę w Zakopanem (19:00, trening od 17:00 na żywo w serwisie Berkutschi.com). W piątek w centrum polskich skoków narciarskich zostaną rozegrane zawody drużynowe.