Małysz kończy karierę - Uhrmann także

Utworzono: 03.03.2011 22:19 / os

W Oslo kończą się wielkie kariery: Adam Małysz, Michael Uhrmann i Andreas Küttel zawieszą narty na kołku. Nie wiadomo, czy przygodę ze skokami zakończy Janne Ahonen.

Michael Uhrmann

Małysz odchodzi jako jeden z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych zawodników w historii. Zawodnik, który rozkochał w skokach narciarskich 38 milionów ludzi. Małysz jest sportowym idolem Polaków. Chciał zakończyć karierę ze złotym medalem, ale wraca do domu przynajmniej z jednym medalem MŚ.

Adam Małysz w galerii sław Berkutschi »

Adam Malysz

"Zakończę karierę po tym sezonie", powiedział po konkursie do mikrofonów. "Moje ostatnie skoki konkursowe oddam w Planicy. 26. marca odbędzie się jeszcze wielka impreza w Zakopanem. Moim marzeniem było zakończyć karierę będąc w dobrej formie."

Andreas Küttel

Małysz osiągnął wszystko - oprócz olimpijskiego złota

Małysz coraz częściej wspominał, że ciężko mu o motywację i po zdobyciu brązu na normalnej skoczni w Oslo określił siebie jako "starszego człowieka". Teraz to na prawdę koniec.

Niesamowite zwycięstwa

Ależ jakie wyniki ten zawodnik osiągnął! 39 wygranych w Pucharze Świata, cztery triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w tym trzykrotnie z rzędu (2001 - 2003). Jest pierwszym Polakiem, który wygrał Turniej Czterech Skoczni, czterokrotnie został indywidualnym Mistrzem Świata. W samym roku 2001 został zwycięzcą Turnieju, Pucharu Świata, Mistrzem Świata i wygrał Turniej Nordycki.

Brakuje mu tylko zwycięstwa w igrzyskach olimpijskich. Jednak z trzema srebrnymi i jednym brązowym medalem może czuć się jak zwycięzca.

Jedna z najbardziej szanowanych osób w historii skoków

Małysz występował jako jedna z najzdolniejszych, najbardziej uczciwych i najbardziej popularnych postaci w skokach. Tysiące kibiców jeździły za nim po całym świecie na konkursy Pucharu Świata. Jego słowa miały uznanie kibiców, ważnych osobistości i zawodników. Nie ma w skokach narciarskich nikogo, kto nie miałby respektu przed mierzącym 1,69 m Polakiem. Adam Małysz miał wielki wpływ na dzisiejsze skoki narciarskie.

Wiele spekulowano, że Oslo będzie ostatnią ważną imprezą dla niektórych zawodników. Obok Małysza karierę zawodnika kończy także Michael Uhrmann, niemiecki weteran. Jednak Bawarczyk nie mówi dokładnie kiedy zakończy przygodę ze skakaniem. Zapowiedział jedynie, że zawody drużynowe w Oslo będą ostatnim wielkim konkursem w jego karierze.

Uhrmann również odchodzi na sportową emeryturę

Uhrmann jest Mistrzem Olimpijskim w drużynie (2002 Salt Lake), Mistrzem Świata w drużynie (2001 Lahti) i wystąpił w 273. konkursach Pucharu Świata, z których dwa wygrał. 14 razy stanął na podium PŚ. Bawarczyk jest znany z jasnych analiz i szczerych słów.

Przez długi czas skakał w cieniu Svena Hannawalda i Martina Schmitta. Jednak Uhrmann, tak jak Małysz, jest autorytetem w tym sporcie. Debiutował w Pucharze Świata w 1994 roku - niesamowite.

Długa kariera Michaela Uhrmanna »

Szczególnie niesamowity jest powrót Uhrmanna w tym sezonie. Na MŚ 2007 w Sapporo doznał skomplikowanej kontuzji stopy, kontynuacja kariery była zagrożona. Uhrmann jednak wrócił do walki i cztery lata później stanął na podium w Zakopanem.

Z Oslo 'Uhri' również wróci z medalem. Na swój ostatni wielki konkurs życzy sobie kolejnego medalu z drużyną.

Küttel także przestaje skakać

Swój ostatni skok w konkursie indywidualnym na dużej skoczni oddał broniący tytułu Andreas Küttel, który po MŚ w Oslo zakończy karierę. Szwajcarscy kibice uhonorowali 31-latka transparentami i flagami. Küttel wziął udział w 24 konkursach MŚ, w 2009 roku w Libercu został Mistrzem Świata. Rzecznik prasowy skoczków 15. razy stanął na podium PŚ, wygrał pięć konkursów, w tym noworoczne zawody w Garmisch-Partenkirchen 2007 oraz przed własną publicznością w Engelbergu. "Życzyłem sobie lepszego zakończenia. To nie był dobry skok", powiedział dla szwajcarskiej telewizji Küttel.