Kto rzuci wyzwanie Thomasowi Morgensternowi?

Utworzono: 17.01.2011 14:47 / os

Ponad połowa konkursów Pucharu Świata sezonu 2010/11 za nami. Kto zwrócił na siebie uwagę w tym sezonie, kto nie sprostał oczekiwaniom - i przede wszystkim - kto jest faworytem najważniejszego wydarzenia, Mistrzostw Świata w Oslo?

Tom Hilde

5 pytań - 5 twarzy Thomas Morgenstern »

Adam Malysz

Niepodważalny jest fakt, że Thomas Morgenstern skacze niewiarygodnie równo. Był w pierwszej piątce wszystkich konkursów oprócz jednego w Garmisch-Partenkirchen, gdzie z powodu trudnych warunków zajął miejsce 14. A więc jeśli chodzi o faworytów Mistrzostw Świata na pierwszym miejscu trzeba wspomnieć o Austriaku.

Matti Hautamäki

Loitzl: "On tego dokona"

Thomas Morgenstern

Jego kolega z drużyny, Wolfgang Loitzl, już po wygranej w Turnieju Czterech Skoczni zapowiedział, że Morgenstern zdobędzie również tytuł w Oslo. "On tego dokona, tak jak ja dwa lata temu", powiedział Loitzl, który wygrał TCS, a następnie został mistrzem świata na skoczni normalnej w Libercu 2009. Indywidualne mistrzostwo oraz indywidualna wygrana w mistrzostwach świata w lotach narciarskich to jedyne dwa tytuły, których do tej pory nie wywalczył Morgenstern. Jednak utrzymanie tak świetnej formy nie będzie łatwym zadaniem. Do Mistrzostw pozostało jeszcze kilka tygodni.

Simon Ammann

Nowa skocznia Holmenkollen »

Severin Freund

Ale wciąż pozostaje pytanie: Kto mógłby stanąć na drodze Morgensterna do wywalczenia tytułów? Zawsze mogą to być warunki. W Oslo pogoda często się zmienia. Nadzieje mogą zepsuć wiatr lub mgła. Ale przecież są też zawodnicy, z którymi Morgenstern musi się liczyć.

Małysz zawsze rywalem do złota

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na Adama Małysza. Polak jest w stabilnej formie, w tym sezonie już sześć razy stanął na podium - świetny wynik. Chociaż jeszcze nie wygrał tej zimy, 33-latek jest jednym z głównych faworytów Mistrzostw. Małysz potrafi koncentrować się jak nikt inny. Udowodnił to także na ostatnich MŚ - nie bez powodu jest czterokrotnym mistrzem świata.

5 pytań - 5 twarzy Tom Hilde »

Na co będzie stać gospodarzy? Oczywiście celem drużyny norweskiej są Mistrzostwa w ich stolicy. Drużyna trenera Miki Kojonkoskiego z pewnością jeszcze poprawi się przed MŚ. W szczególności Tom Hilde pokazał, że trzeba będzie się z nim liczyć. Jest jedynym z Norwegów, który wygrał w tym sezonie zawody Pucharu Świata.

Co z Norwegią?

Norwegowie mają silną drużynę, zajmują drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Oczywiście, będą walczyli o medal w konkursie drużynowym. W konkursie indywidualnym, aby stanąć na podium, potrzebne będą doskonałe skoki. Johan Remen Evensen i Anders Jacobsen już udowodnili, że są w stanie to zrobić. Jednak nie oddają regularnie dobrych skoków.

Czy Ammann ma jakiś sprytny plan?

Kto jeszcze? Simon Ammann nie osiągnął do tej pory wyników, na które liczył. Skacze dobrze, ale nie tak jak w poprzednim sezonie. Szwajcar jednak zawsze potrafi zaskoczyć. Zobaczymy, czy znowu wymyśli jakiś sprytny plan, który poprowadzi go do drugiego tytułu mistrza świata.

Świetna kariera Simona Ammanna »

Po kontuzji Ville Larinto, presja w drużynie fińskiej spadła na Mattiego Hautamaeki. Wątpliwe jest, czy Janne Ahonen lub Harri Olli zdołają zbudować formę, która pozwoliłaby im wygrywać. W tym sezonie jeszcze nie byli wśród najlepszych. Jednak: nie należy przekreślać Janne Ahonena, nawet w wieku 33 lat. Hautamaeki ostatnio zmagał się ze spadkiem formy, ale 29-latek ma duże doświadczenie i nie należy o nim zapominać - zawsze może zdobyć medal.

Freund i autopilot

Zwycięstwo Severina Freunda w Sapporo i dobra forma Michaela Uhrmanna obudziły nadzieje w drużynie niemieckiej. Jeśli Freund włączy teraz autopilota i będzie oddawał dobre skoki jeden za drugim, wówczas medal jest możliwy. Podczas całego sezonu w zawodach oddawał tylko jeden dobry skok. Od zwycięstwa w Japonii 22-latek przekonał się, że jest w stanie oddawać dwa dobre, równe skoki. To doda mu pewności siebie.

Nadzieja Niemców Severin Freund »

Ciekawe również jak spisze się Gregor Schlierenzauer, który musiał ustalić nowe cele po kontuzji, którą złapał przed TCS. Austriak teraz koncentruje się na Mistrzostwach Świata. Schlierenzauer do tej pory ani razu nie stanął na podium w tym sezonie i będzie musiał kwalifikować się do drużyny na Mistrzostwa. Andreas Kofler i Martin Koch są mocnymi zawodnikami drużyny austriackiej i wygrali ostatnio konkursy Pucharu Świata, natomiast Manuel Fettner i Loitzl stanęli na podium. Miejsce Schlierenzauera w drużynie nie jest gwarantowane. Jednak pozostało jeszcze kilka konkursów, aby wyrobić sobie dobrą pozycję.

Niespodzianki zawsze możliwe

Oprócz tego, na mistrzostwach zawsze możliwe są niespodzianki. Tak jak Tommy Ingebrigtsen (NOR) w 1995 r. w Thunder Bay, tytuł Roka Benkovica (SLO) w Oberstdorfie 2005, czy Andreasa Kuettela (SUI) dwa lata temu w Libercu.