Marius Lindvik mistrzem olimpijskim

Utworzono: 12.02.2022 14:58 / sk

Norweg Marius Lindvik został mistrzem olimpijskim na dużej skoczni w Pekinie. Skokami na odległość 140,5 i 140 metrów, 23-latek pokonał Japończyka Ryoyu Kobayashi oraz reprezentanta Niemiec Karla Geigera.

Marius Lindvik zapewnił sobie zwycięstwo świetnym skokiem w finale. Norweg, który na półmetku konkursu zajmował miejsce drugie, ostatecznie o 3,3 pkt wyprzedził Japończyka, który prowadził po pierwszej serii konkursowej. „Walczyliśmy z Ryoyu do końca, było bardzo blisko. Nie wiem, jak tego dokonałem, ale ostatecznie to mnie się udało,” powiedział świeżo upieczony mistrz olimpijski.
Lindvik jest pierwszym norweskim mistrzem olimpijskim na dużym obiekcie od 1964, kiedy to wygrywał Toralf Engan. Lars Bystoel zwyciężył w roku 2006 na skoczni normalnej w Pragelato (Turyn).

Ryoyu Kobayashi zdobył w Pekinie drugi medal olimpijski, na skoczni normalnej Japończyk był najlepszy. „Oddałem dzisiaj dwa dobre skoki. Marius był po prostu lepszy i zasłużył dzisiaj na zwycięstwo,” powiedziała Kobayashi.

Marius Lindvik

Niespodzianką było trzecie miejsca reprezentanta Niemiec Karla Geigera. Dzień po 29-tych urodzinach lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie krył zadowolenia z obrotu spraw, po tym jak nie za bardzo szło mu podczas oficjalnych treningów na dużym obiekcie, „Byłem załamany na treningach, nie wiedziałem co jeszcze mógłbym zrobić. Tym bardziej cieszę się dzisiaj z wyniku na podium,” powiedział Geiger, który został trzecim niemieckim medalistą olimpijskim na dużym obiekcie (Jens Weissflog 1994 złoto, Andreas Wellinger 2018 srebro).

Na miejscu czwartym uplasował się obrońca tytułu sprzed czterech lat Kamil Stoch. Piąty był Markus Eisenbichler. Na miejscu szóstym sklasyfikowany został najlepszy ze Słoweńców Timi Zajc.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Manuel Fettner, Halvor Egner Granerud, Jan Hoerl i Peter Prevc.

Ostatni z konkursów olimpijskich, konkurs drużynowy mężczyzn na dużej skoczni, rozegrany zostanie w poniedziałek o godzinie 12.00 CET.