Ursa Bogataj mistrzynią olimpijską

Utworzono: 05.02.2022 15:02 / sk

Ursa Bogataj mistrzynią olimpijską. Po Carinie Vogt (GER / 2014) i Maren Lundby (NOR / 2018), Bogataj została trzecia mistrzynią olimpijską w historii kobiecych skoków. Skokami na odległość 108 i 100 metrów Słowenka pokonała Niemkę Katharinę Althaus oraz reprezentacyjną koleżankę Nika Kriznar.

Mistrzyni olimpijska bez zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata

W zawodach Pucharu Świata 26-latka była dwukrotnie druga (Niżny Tagił i Ljubno). Latem bezkonkurencyjnie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Grand Prix. Katharina Althaus prowadziła na półmetku konkursu, niestety skok na odległość 94 metrów w finale nie pozwolił jej na utrzymanie prowadzenia i ostatecznie Niemka uplasowała się 2,2 pkt za Słowenką.

Nika Kriznar zwyciężyła w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Willingen. Zeszłej zimy Słowenka triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Czwarta była Sara Takanashi. Świetny wynik Słowenek uzupełniła piąta Ema Klinec oraz dziewiąta Spela Rogelj. Miejsce szóste wywalczyła najlepsza z Norweżek Silje Opseth. Siódma była Rosjanka Irina Avvakumova. Czołową dziesiątkę uzupełniły Austriaczka Lisa Eder, która w ostatniej chwili zastąpiła Maritę Kramer oraz druga z Rosjanek Irma Makhinia.

Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriaczka Marita Kramer nie przyjechała do Chin z powodu zakażenia Corona wirusem tuż przed Igrzyskami. Mistrzynie olimpijskie z Soczi oraz Korei również nie wystartowały w Pekinie; Carina Vogt nie zdołała zakwalifikować się do drużyny, obrończyni tytułu sprzed czterech lat Maren Lundby zrezygnowała ze startów tej zimy z powodów zdrowotnych.

W poniedziałek o godzinie 12.45 CET panie rywalizować będą w pierwszym w historii Igrzysk konkursie mixed-team.