Marita Kramer wygrywa inaugurację w Niżnym Tagile

Utworzono: 26.11.2021 20:54 / hn

Austriaczka Marita Kramer zwyciężyła w inauguracyjnym konkursie tegorocznego Pucharu Świata rozegranym w Niżnym Tagile (RUS). Triumfatorka zeszłorocznego turnieju Blue Bird o ponad 40 pkt pokonała drugą Emę Klinec oraz reprezentacyjną koleżankę Danielę Iraschko-Stolz.

„Dobrze przepracowałam całe lato. Moim celem jest skakać na najwyższym poziomie przez cały sezon. Skok w pierwszej serii dodał mi skrzydeł. Wiedziałam, że stać mnie dzisiaj na wszystko,” powiedziała 20-latka po konkursie, w którym ustanowiła nowy rekord skoczni o 2,5 metra poprawiając ten poprzedni sprzed pięciu lat.

Na miejscu drugim, z łączną notą 211,8 pkt uplasowała się Słowenka Ema Klinec. „To było dla mnie najtrudniejsze do osiągnięcia podium w karierze, w finale skoczyłam zbyt agresywnie, zbyt agresywnie wyszłam z progu. Wiem, że stać mnie na znacznie więcej.”

Marita Kramer

Na najniższym stopniu podium konkurs ukończyła druga z Austriaczek Daniela Iraschko-Stolz, która została właśnie najstarszą zawodniczką, która stanęła na pucharowym podium w wieku 38-miu lat. „Dwa lata temu, kiedy Sara (Marita) zaczynała swoja przygodę z międzynarodowymi skokami, żartowałyśmy, że będę mogła zakończyć karierę dopiero jak razem staniemy na podium. Teraz decyzja należy już tylko do mnie,” powiedziała po konkursie Austriaczka.

Na miejscu czwartym uplasowała się druga ze Słowenek Ursa Bogataj, ósma była Nika Kriznar. Miejsce piąte zajęła pierwsza z trzech reprezentantek Niemiec w czołowej dziesiątce Katharina Althaus, dziewiąta była Juliane Seyfarth, dziesiąta PaulineHessler.

Japonka Sara Takanashi, która na półmetku konkursu zajmowała miejsce trzecie, ostatecznie sklasyfikowana została na miejscu szóstym. Siódma była Lisa Eder (AUT). Na miejscu dziesiąty, ex-aequo z Hessler uplasowała się powracająca po prawie dwurocznej przerwie spowodowanej kontuzją Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger.

Dość niespodziewanie do serii finałowej nie awansowały Eva Pinkelnig czy Chiara Kreuzer. Ich los podzieliły reprezentantki Polski Kinga Rajda (34-ta) i Kamil Karpiel (38-ma).

Pierwsze pucharowe punkty w karierze zdobyła reprezentantka Szwecji Frida Westman (20-ta). W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała również 17-to letnia Nika Prevc, siostra słynnych braci Petera, Cene i Domena.

Drugi z konkursów w Niżnym Tagile rozegrany zostanie w sobotę o godzinnie 16.00 LOC (12.00 CET).