Kamil Stoch wygrywa pierwsze kwalifikacje tej zimy

Utworzono: 19.11.2021 18:16 / sk

W Niżnym Tagile (RUS) rozegrano dzisiaj pierwsze kwalifikacje tej zimy. Najlepszy okazał się w nich reprezentant Polski Kamil Stoch.

Trzykrotny mistrz olimpijski oddał najdalszy skok na odległość 135 metrów (128,5 pkt) i o ponad 10 pkt wyprzedził drugiego Anze Laniska ze Słowenii (129 metrów; d 118,1 pkt).

Miejsce trzecie wywalczył Austriak Daniel Huber (116,4 pkt). Czwarty był reprezentant Japonii Ryoyu Kobayashi (115,3 pkt).

Najlepszym z Niemców był piąty Karl Geiger. Na miejscu szóstym uplasowali się ex-aequo Markus Schiffner z Austrii i Japończyk Yukiya Sato. Na miejscu ósmym uplasował się powracający po kontuzji Niemiec Stephan Leyhe. Szwajcar Killian Peier, który również powrócił do międzynarodowej rywalizacji po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją sklasyfikowany został na miejscu dziewiątym, ex-aequo z Austriakiem Manuelem Fettnerem.

Zwycięzca zeszłorocznego Pucharu Świata Norweg Halvor Egner Granerud był zaledwie 24-ty. Miejsce 36-te zajął Dawid Kubacki.

Do pierwszego konkursu sezonu olimpijskiego awansowali również Anders Fannemel (26-ty), który powrócił po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzją; oraz jego reprezentacyjny kolega Daniel Andre Tande (44-ty), który zaliczył groźny upadek podczas finałowych zawodów zeszłorocznego Pucharu Świata.

Powody do zadowolenia mieli dzisiaj również reprezentanci Turcji i Rumuni. Fatih Arda Ipcioglu był 41-szy, a Andrei Feldorean 49-ty i obydwu zobaczymy w jutrzejszym inauguracyjnym konkursie tegorocznego Pucharu Świata.

Do sobotniego konkursu oprócz Stocha i Kubackiego awansowali również Jakub Wolny, Piotr Żyła i Andrzej Stękała.

Szczęścia nie mieli dzisiaj za to Domen Prevc, Stefan Kraft czy Timi Zajc, którzy jutrzejszy konkurs obejrzą z trybun.

Sobotni konkurs w Niżnym Tagile rozegrany zostanie o godzinie 16.00 CET.